Kuracja wyszczuplająca polegała przede wszystkim na usunięciu napędu optycznego oraz zastosowaniu wbudowanej, płaskiej baterii. Niestety z rozpędu wycięto też pożyteczne rozwiązanie, jakim niewątpliwie jest podświetlenie klawiatury. Następca modelu 3350 bardziej przypomina płaskiego V131, który póki co nie doczekał się swojego następcy, a być może jest nim także 3360. Jak na biznesowego notebooka przystało Vostro 3360 ma matowy ekran oraz czytnik biometryczny. Niestety zabrakło złącza dla stacji dokującej, które jest domeną bardziej zaawansowanych modeli z serii Latitude, lecz niestety również znacznie droższych.
Wygląd obudowy nowego modelu poza wspomniany wyszczupleniem i odchudzeniem nie uległ drastycznej przemianie. Podobnie jak poprzednik wykonany jest z aluminium oraz tworzywa sztucznego. Znawcy produktów spod znaku Dell’a dopatrzą się na pewno kosmetycznej zmiany jakim jest umieszczenie pod ekranem nazwy serii – Vostro, zamiast charakterystycznego logo firmy, które zostało już tylko na wierzchu pokrywy. Cieszyć może umieszczenie na obudowie trzech, szybkich złączy USB 3.0, zamiast dwóch jak to było u poprzednika. Jak już wspomniano w modelu Vostro 3360 zastosowano matowy ekran o przekątnej 13,3 cala. Niestety nie jest to jakiś zaawansowany wyświetlacz, ale matryca TN o przeciętnej jasności i dość słabych parametrach, jak kąty widzenia i odwzorowanie kolorów oraz standardowej rozdzielczości – 1366×768. Może nie jest to idealne rozwiązanie dla osób zajmujących się profesjonalnie grafiką komputerową i fotografią cyfrową, ale dla większości typowych użytkowników w zupełności wystarczy. Grunt, że na ekranie nie odbija się obraz naszej twarzy, podczas pracy na zewnątrz w czasie letniej, słonecznej aury.
Najbardziej istotnym wyposażeniem, które jak wcześniej podkreślałem cechuje przede wszystkim ultrabooki, jest energooszczędny procesor hybrydowy – Intel Core i5 z rodziny Ivy Bridge. Ma on zintegrowany układ graficzny – Intel HD Graphics 4000, który wyróżnia się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię i przyzwoitymi osiągami oraz obsługą standardu DirectX 11. Testowany model został wyposażony w pamięć RAM DDR3 1600 MHz o pojemności 6 GB, którą można rozszerzyć do 8 GB. W celu obniżenia ceny zastosowano standardowy dysk twardy (HDD 2,5″ – 500 GB) do przechowywania danych. Poza tym na wyposażeniu standardowo jest czytnik kart pamięci oraz kamera internetowa.
Wyniki testów wydajności są zadowalające jak na notebooka do standardowych zadań oraz odtwarzania multimediów w rozdzielczości HD. W benchmarku PCMark Vantage testowany Dell Vostro 3360 osiągnął przyzwoity wynik – 6580 punktów. Niestety jest on wyraźnie słabszy od ultrabooków z dyskami SSD, które uzyskują średnio 10-11 tysięcy punktów.
Mobilność notebooka Dell Vostro 3360 zapewnia poza poręcznymi gabarytami również dość długi czas pracy na baterii. W czasie testów komputer pracował na własnym zasilaniu przez prawie osiem godzin w trybie oszczędnym (MobileMark2007 Reader). Jest to dobry wynik wśród ultrabooków, które w naszym rankingu średnio pracują na baterii od 6 do 7 godzin. Ale znacznie lepiej wypada ultrabook Dell XPS 13, który pracuje o prawie półtorej godziny dłużej.
Podsumowując, nowy Dell Vostro 3360 to wyraźnie bardziej mobilna wersja trzynastocalowego notebooka, który przeznaczony jest dla mniej wymagających przedsiębiorców oraz mobilnych pracowników, np. przedstawicieli handlowych. Pomimo tego, że nie jest klasyfikowany przez producenta jako ultrabook, ma wiele cech wspólnych z tymi “prestiżowymi” komputerami przenośnymi. A co najważniejsze jego cena nie odstrasza jak w przypadku typowego ultrabooka, którym jest model XPS 13 – niemal dwukrotnie droższy.
Karol Kulas
Dell Vostro 3360
PLUSY:
Nowoczesny i energooszczędny procesor Intel Core i5 ULV trzeciej generacji
Wygodna klawiatura
3 złącza USB 3.0
Czujnik biometrycznyMINUSY:
Brak łatwego dostępu do dysku i baterii
Głośna praca przy pełnym obciążeniu procesoraSprzęt do testów dostarczył sklep: