Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie ich reakcji i zdolności do współpracy w przypadku utrzymujących się ataków na strony internetowe instytucji publicznych i systemy komputerowe głównych banków europejskich. Gdyby w rzeczywistości doszło do takich ataków, spowodowałyby one masowe zakłócenia dla milionów obywateli i przedsiębiorstw w całej Europie oraz szkody o wartości milionów euro dla gospodarki UE.
Do incydentów cybernetycznych dochodzi coraz częściej. W 2011 r. liczba ataków internetowych wzrosła o 36%, a w latach 2007-2010 czterokrotnie zwiększył się odsetek przedsiębiorstw zgłaszających incydenty o skutkach finansowych w zakresie naruszenia bezpieczeństwa (z 5% w 2007 r. do 20% 2010 r.). Według ekspertów Światowego Forum Gospodarczego w nadchodzącym dziesięcioleciu o 10% wzrośnie ryzyko wystąpienia poważnego zakłócenia krytycznej infrastruktury teleinformatycznej powodującego straty gospodarcze o wartości ponad 200 mld USD.
W tym ćwiczeniu symulacyjnym wykorzystano niezależny system w celu symulacji cech i funkcjonowania rzeczywistej krytycznej infrastruktury informatycznej, a nie rzeczywistą infrastrukturę. Bezpośrednio po ćwiczeniu eksperci z ENISA (Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji) przedstawią “na gorąco” wstępne wyniki ćwiczenia, natomiast przed końcem roku opublikowane zostanie sprawozdanie zawierające najważniejsze wnioski.
Ćwiczenie Cyber Europe 2012 jest przeprowadzane podczas europejskiego miesiąca bezpieczeństwa cybernetycznego i jest drugim ćwiczeniem na skalę unijną polegającym na symulacji cyberataku, które zostało zorganizowane przez państwa członkowskie, Komisję i ENISA. Ćwiczenie z 2012 r. ma znacznie szerszy zakres i większą skalę niż pierwsze ćwiczenie z 2010 roku.