Generacja Y rezygnuje z gotówki
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie serwisu Walutomat.pl wynika, że co ósma osoba, czyli ponad 3,8 mln Polaków w wieku powyżej 15 lat, chętnie zrezygnowałaby z gotówki na rzecz płatności internetowych i mobilnych. Za rezygnacją z gotówki opowiedziała się też co piąta osoba z wykształceniem wyższym oraz osoby młode (20 proc.). Choć stereotypowo uważa się, że zwolennikami nowych technologii są głównie mężczyźni, przeprowadzone badania ujawniły że kobiety w równym stopniu opowiadają się za płatnościami elektronicznymi.
Patrząc na wyniki badań TNS Polska warto zauważyć, że istnieje grupa młodych osób (do 30 lat), która wierzy w nadejście znaczących zmian w sposobach płatności i rozliczeń. Spośród osób, które twierdzą, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć, prawie połowa (48 proc.) uważa, że czas płatności gotówką odchodzi do przeszłości — mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl –
Dla większości osób z tej grupy przelewy internetowe, e-wymiana walut to standard, bez którego nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania — dodaje.
Kantory przestaną istnieć?
Co dziesiąty przebadany przez Walutomat.pl Polak jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć. Innego zdania jest prawie 80 proc. respondentów. Całkowitej zmiany funkcjonowania rynku wymiany walut i usług bankowych spodziewają się za to głównie dwudziestolatkowie – co piąty z nich jest zdania, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.
Na obecnym etapie rozwoju rynku wymiany walut t rudno dziś przewidywać, czy tradycyjne kantory przestaną kiedykolwiek istnieć. Rynek wymiany walut przechodzi rewolucję, zapoczątkowaną w 2009 roku przez serwis Walutomat.pl. Wówczas zaproponowaliśmy, aby obrót walutowy odbywał się online. Stworzyliśmy innowacyjne rozwiązania i umożliwiliśmy naszym klientom tanią, wygodną, szybką i komfortową alternatywę w stosunku do drogiej wymiany walut w kantorach tradycyjnych i bankach. — mówi Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl. –
W ostatnich trzech latach powstało blisko 30 serwisów oferujących podobne usługi do naszych, a aż 400 tradycyjnych kantorów zostało zamkniętych. Oznacza to, że Polacy – zarówno osoby prywatne i przedsiębiorcy – są gotowi na innowacyjną wymianę walut wprowadzoną do polskiego internetu przez platformę Walutomat.pl. — dodaje . Czas na mobilne e-waluty
Wśród osób, które wymieniają waluty, niemal co piąty badany deklaruje, że skorzystałby z aplikacji mobilnej umożliwiającej wymianę walut. 62 proc. badanych gotowych do całkowitej rezygnacji z gotówki skorzystałaby z dedykowanej aplikacji na telefon komórkowy. Z tej aplikacji chętnie skorzystałaby także co druga osoba, która twierdzi, że tradycyjne banki i kantory przestaną istnieć.
Prawie 40 proc. Polaków wymienia waluty. Częściej robią to osoby z wykształceniem wyższym (62 proc.), mieszkańcy miast powyżej 100 tys. ludności (45 proc.) oraz osoby do 50 roku życia (45 proc.).
Badanie na zlecenie serwisu Walutomat.pl zostało przeprowadzone przez TNS Polska w dniach 22-25 listopada 2012 roku techniką wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.