Czy Facebook zastąpi w Polsce SMS-y?

Najnowsze dane rynkowe wskazują na to, że w Polsce Facebook Messenger nie zagraża pozycji SMS-a. Wyniki badania “Komunikacja SMS w Polsce 2012” przeprowadzonego przez Platformę SerwerSMS.pl świadczą o tym, że pomimo dostępu do bezpłatnych aplikacji komunikacyjnych użytkownicy smartfonów wolą esemesować, niż korzystać z mobilnych wersji Facebooka czy Gadu-Gadu. Warto przytoczyć również wyniki ostatnich badań Deloitte, z których wynika, że smartfony w Polsce służą do wysyłania SMS-ów. Nawet 30 proc. użytkowników tych aparatów wykorzystuje je tylko do wysyłania SMS-ów i do prowadzenia rozmów.
Czy Facebook zastąpi w Polsce SMS-y?
Wciąż lubimy i wolimy SMS-y

Wciąż lubimy i wolimy SMS-y

Poza przyzwyczajeniem użytkowników w Polsce do wykorzystywania SMS-a jako środka komunikacji, nieprzemijającej wciąż modzie na wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych sprzyja obawa przez kosztami związanymi z korzystaniem z Internetu w smartfonie. Jak wynika z badania Deloitte przeprowadzonego w 15 krajach na świecie, od 26 do 60 procent użytkowników telefonów komórkowych dostało w ciągu ostatniego roku rachunek wyższy niż oczekiwali.

“Czy każdy użytkownik smartfona ma konto na Facebooku? Czy jesteśmy pewni, że Facebook przetrwa kolejne lata na telekomunikacyjnym rynku? A może pojawi się jakiś inny, lepszy, bardziej trendy portal społecznościowy, do którego “uciekną” dzisiejsi użytkownicy Facebooka? Tak czy inaczej, jedno jest pewne – niełatwo będzie zastąpić SMS-a, który jest prostym w obsłudze rozwiązaniem komunikacyjnym dostępnym w każdym telefonie komórkowym i smartfonie, bez względu na model, rodzaj i producenta. Uważam, że właśnie dlatego komunikacja SMS należy do ulubionych sposobów komunikowania się Polaków.” — powiedział Artur Sadowski, Menadżer ds. Rozwoju, Platforma SerwerSMS.pl

Ważnym czynnikiem hamującym ekspansję komunikatora Facebook Messenger jest poziom umiejętności obsługi smartfonów prezentowany przez ich użytkowników. Co prawda Facebook stara się upraszczać aplikacje na smartfony i tablety, ale w dalszym ciągu dla wielu użytkowników obsługa tego oprogramowania to spore wyzwanie.

“Silna pozycja SMS-ów w Polsce i innych krajach bierze się z prostoty rozwiązania, które jest skuteczne i umożliwia szybkie przekazanie informacji. 160 znaków, które użytkownik ma do dyspozycji pozwala na zwięzłe i czytelne sformułowanie myśli, co wpływa pozytywnie na jakość komunikacji.” — komentuje Artur Sadowski.

W Polsce SMS od początku cieszy się ogromną popularnością, a liczby wysłanych komunikatów z roku na rok wciąż rośnie. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2011 roku Polacy wysłali 52 miliardy SMS-ów, natomiast Główny Urząd Statystyczny podał, że wysłano niemal 56 miliardów krótkich wiadomości tekstowych. Statystyczny Polak wysłał w ubiegłym roku ponad 1000 wiadomości SMS.

Dane dotyczące popularności mobilnych komunikatorów pochodzące z raportu SerwerSMS.pl porównane z wynikami badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych dla firmy Acision w styczniu 2012 roku ujawniają podobieństwa między Polakami i Amerykanami. Zdecydowana większość (91%) użytkowników smartfonów w USA mających dostęp do aplikacji mobilnych aktywnie esemesuje, a prawie dwie trzecie z nich (65%) nie wyobraża sobie życia bez krótkich wiadomości tekstowych.