Gry mobilne z wrażeniami dotykowymi

Rynek gier mobilnych rozwija się bardzo szybko. Dotychczas urządzenia mobilne oferowały ograniczony zakres jednolitych sygnałów wibracyjnych, które nie zapewniały graczom zróżnicowanych wrażeń dotykowych. ViviTouch to praktycznie nieograniczone spektrum precyzyjnych i symultanicznych efektów, które oddziałują na zmysł dotyku. W połączeniu z dźwiękiem i obrazem sprawiają, że wrażenia z gry są znacznie wzbogacane: przesuwanie piłki odczuwa się w odmienny sposób niż drgania silnika podczas jazdy czy bicie ludzkiego serca.
Gracz odczuwa ruchy przez dotyk za pośrednictwem kontrolera gier. Jednocześnie słuchawki przekazują ruchy do skóry głowy, dzięki czemu dźwięk odczuwa się jako trójwymiarowy i żywy. W efekcie otrzymujemy doskonały system dźwięku przestrzennego. Wrażenia podczas grania przenoszą się na całe ciało.
Gracz odczuwa ruchy przez dotyk za pośrednictwem kontrolera gier. Jednocześnie słuchawki przekazują ruchy do skóry głowy, dzięki czemu dźwięk odczuwa się jako trójwymiarowy i żywy. W efekcie otrzymujemy doskonały system dźwięku przestrzennego. Wrażenia podczas grania przenoszą się na całe ciało.

Teraz użytkownicy mogą dłużej cieszyć się ulubioną rozrywką, zanim będą zmuszeni podłączyć swoje urządzenia do ładowarki: ViviTouch zużywać ma do 70% mniej energii niż konwencjonalne systemy wibracyjne.

W najbliższej przyszłości na rynek wprowadzone zostaną również słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch. “Gdy słuchacze doświadczą żywego dźwięku, ich stare słuchawki staną się bezużyteczne. ViviTouch zapewnia o wiele bardziej intensywne i realistyczne doświadczenia dźwiękowe – bez zwiększania poziomu głośności w sposób, który mógłby prowadzić do uszkodzeń słuchu” – wyjaśnia Dirk Schapeler, szef zespołu zajmującego się rozwojem technologii ViviTouch.

ViviTouch - technologia Bayer MaterialScience - opiera się na elektroaktywnych polimerach (EAP). Te tworzywa sztuczne mają możliwość zmiany kształtu gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, przekształcając energię w ruch. Ze względu na sposób działania są często określane jako

Efekt jest najbardziej wyraźny przy niskich, basowych częstotliwościach. Nowa technologia nie wpływa na same fale dźwiękowe – działa raczej poprzez bezpośredni kontakt ze skórą czaszki, przekazując dźwięki poprzez kości. “Efekt jest porównywalny z koncertem na żywo, podczas którego słuchacze całym ciałem odczuwają basowe wibracje – wyjaśnia Dirk Schapeler – Jedyna różnica polega na tym, że ViviTouch nie generuje ciśnienia dźwiękowego, a efekt żywego dźwięku jest mobilny. Można cieszyć się nim dosłownie wszędzie”.

Najnowsza technologia spółki Bayer MaterialScience opiera się na cienkich polimerowych powłokach, które przekształcają energię w ruch. Rozciągają się, gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, a następnie kurczą niczym mięśnie. Te tak zwane elektroaktywne polimery generują kontrolowane ruchy w ciągu milisekund, umożliwiając symulowanie wysoce zróżnicowanych efektów działających na zmysł dotyku.