Najlepsi konstruktorzy robota wyjadą do NASA

Warsztaty dla zwycięskich ekip odbędą się 19-21 kwietnia w Centrum Badań Kosmicznych oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Laureaci w pierwszym dniu nauczą się trudnej sztuku negocjacji, wezmą udział w dyskusji na temat roli jednostki w grupie projektowej, a także nauczą się zasad funkcjonowania i reagownaia w sytuacjach konfliktowych.
Najlepsi konstruktorzy robota wyjadą do NASA
Łazik Curiosity

Łazik Curiosity

Kolejne dni to już praca drużynowa z klockami LEGO Mainnstorm, budowa 12 robotów, prace nad układem mechanicznym, nauka programowania zarówno elementów jak i czujników całego robota.

Jury będzie oceniać funkcjonalność powstałego robota w oparciu o modele, które realnie eksplorują kosmos, realizację zadań robota w przyszłej bazie marsjańskiej (do zadań będzie należało m.in. przewiezienie próbki – piłeczki z określonego miejsca do bazy), umiejętność omijania tzw. przeszkód na drodze za pomocą czujnika ultrasonicznego, rozpoznawanie kolorów próbek (piłeczek), brany pod uwagę będzie również czas realizacji zadania konkursowego, umiejętność pracy zespołowej i współzawodnictwa z innymi drużynami.

Kosmos wciąż pozostaje tajemnicą, jest jeszcze wiele pytań, na które nie udało się odpowiedzieć naukowcom. Wyobraźnia młodzieży często wpisuje się w późniejsze naukowe odkrycia. Pomysły przedstawiane przez dzieci i młodzież są zawsze świeże i nowatorskie. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest zachęcanie uczniów do udziału w projektach związanych z nauką — mówi Tomasz Kuciński z Mars Society Polska.

Organizując ten konkurs w formie warsztatów i wspólnej zabawy, chcemy popularyzować wśród uczniów nauki ścisłe, przyrodnicze i techniczne. Zachęcamy gimnazjalistów nie tylko do rozwijania swoich zainteresowań astronomią i astronautyką, ale też do samodzielnej pracy badawczej — dodaje.

Organizatorami konkursu jest Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl.