Szykowny i do tego wodoszczelny
Na eleganckim wyglądzie zalety obudowy się jednak nie kończą. Xperia V jest również zabezpieczona przed działaniem pyłu i wody, co potwierdza certyfikat IP57. Gniazdo słuchawkowe i port USB zgodny ze standardem MHL ukryto pod klapkami uszczelnionymi gumą. W podobne zabezpieczenie wyposażono zdejmowaną tylną pokrywę obudowy. Po jej wewnętrznej stronie widać też membranę, która nie przepuszcza wody z zewnątrz, a jednocześnie pozwala na usuwanie z obudowy ciepłego powietrza. Wygląda na to, że interesujące rozwiązanie Sony sprawdza się w praktyce, bo w czasie testów do środka telefonu nie dostała się ani kropla wody.
Pod pokrywą znajduje się wymienny akumulator oraz złącza kart micro SIM i microSD. W tę drugą będzie musiał zaopatrzyć się każdy fan multimediów, gdyż wewnętrzna pamięć Xperii V o bardzo małej pojemności 5,5 GB błyskawicznie się zapełnia.
Wytrzymały akumulator? To zależy
Wysoka jasność ekranu Xperii V powoduje, że podczas przeglądania stron internetowych przy maksymalnej intensywności podświetlenia akumulator wyczerpuje się już po 4:52 h – to słaby wynik. Po włączeniu automatycznej regulacji podświetlenia telefon pracuje jednak zauważalnie dłużej. Czas rozmów wynoszący równo 8 godzin jest na dobrym poziomie. Ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora (1750 mAh) zajmuje 2:30 h.
Wyświetlacz wysokiej klasy, z aparatem gorzej
4,3-calowy dotykowy ekran Xperii V zdecydowanie należy do najważniejszych zalet tego modelu. Pomimo relatywnie małej przekątnej ma on rozdzielczość 1280 x 720 pikseli, która przekłada się na gęstość pikseli 342 ppi gwarantującą doskonałą ostrość. Kolejne zalety ekranu to optymalny poziom bieli i jasność sięgająca 492 cd/m2
(mierzona przy oświetleniu zewnętrznym). Ponad przeciętność nie wykracza jednak poziom kontrastu i przestrzeń barw panelu TFT.
Niestety intensywnie reklamowany wbudowany aparat z 13-megapikselową matrycą nie spisuje się nawet w przybliżeniu równie dobrze, jak wyświetlacz. Na zdjęciach testowych da się zauważyć znaczący spadek ostrości przy lewej krawędzi kadru, a przy słabym świetle na obrazie pojawia się intensywny szum. Ostateczna dobra ocena aparatu to zasługa wiernego odwzorowania barw oraz wysokiej ostrości w centralnych partiach zdjęć. Podczas filmowania można narzekać na niewystarczająco efektywny układ stabilizacji obrazu, ale poza tym klipy w rozdzielczości Full HD są wyraźne i mają realistyczne kolory.
Czysty dźwięk multimediów, szum podczas telefonowania
Słuchanie muzyki ze smartfonu Sony Xperia V to prawdziwa przyjemność. W używanej do odtwarzania aplikacji Sony Walkman wykorzystano technologię “ClearAudio+” mającą rekonstruować wysokie tony tracone w wyniku kompresji utworów do formatu MP3, wzmacniać basy i zapobiegać zakłóceniom dźwięku przy wysokiej głośności. W praktyce sposób działania tej funkcji trudno zweryfikować, ale jedno jest pewne: po jej włączeniu z fabrycznego zestawu słuchawkowego wydobywa się dźwięk doskonałej jakości – czysty, mocny i dający wrażenie przestrzeni.
Akustyka podczas telefonowania nie wypada już tak dobrze. Co prawda zarówno w sieci komórkowej, jak i stacjonarnej głos jest przez cały czas zrozumiały i często wydaje się, że rozmówca jest bardzo blisko, jednak ciągle słyszalny szum odbiera Xperii V szanse na najwyższą ocenę w tej kategorii.
Standard: Android 4 z dwurdzeniowym procesorem
Projektanci Sony nie eksperymentowali z systemem operacyjnym i procesorem. Xperia V wychodzi z fabryki z Androidem 4.0, a na przełom lutego i marca zaplanowano aktualizację do wersji 4.1. Nakładka Sony całkowicie zmienia wygląd interfejsu, a także dodaje przyciski szybkiego dostępu w centrum powiadomień, funkcję sortowania listy appów oraz kilka firmowych narzędzi. Jedno z nich nosi nazwę Smart Connect i umożliwia określanie zachowania telefonu po podłączeniu innego urządzenia do złącza słuchawkowego, portu USB albo przez Bluetooth. Przykładowo, podłączenie słuchawek może od razu uruchamiać app Walkman. Niezbyt intuicyjnie rozwiązano umieszczanie widgetów na ekranie startowym. Inaczej niż na przykład w HTC Sense, należy najpierw przez chwilę przytrzymać palcem ekran startowy, a później dotknąć odpowiednią ikonę, żeby przejść do zamkniętej listy dostępnych widgetów. Dopiero z poziomu listy można niejako “na ślepo” umieszczać na ekranie interaktywne appy.
W Xperii V zastosowano dwurdzeniowy procesor Qualcomm aktualnej generacji, umożliwiający on płynną pracę, ale nie eliminujący okazjonalnych skoków ekranu. Być może winę za nie ponosi pamięć operacyjna o pojemności “tylko” 1 GB – w innych flagowych smartfonach znajdziemy już 2 GB pamięci RAM. Ogólnie wydajność Xperii V jest jednak na wysokim poziomie.
Szybki Internet przez LTE
Xperia V ma wszystko, czego potrzeba entuzjastom mobilnego Internetu. Możemy łączyć się z sieciami komórkowymi w technologii LTE lub HSPA+, jak również korzystać z lokalnych sieci WLAN. Ładowanie strony testowej o wielkości 600 kB przez sieć LTE trwało 2,4 s, a przez sieć WLAN – 2,9 s. Przeglądarka działa doskonale, bez jakichkolwiek niedostatków wydajności podczas przewijania czy powiększania stron.
Podsumowanie: Luksus w kieszonkowym formacie
W naszych testach nie było do tej pory innego smartfonu z 4,3-calowym ekranem i równie bogatym wyposażeniem. W parze z parametrami idzie też wysoka jakość wykonania obudowy. Za sprawą jasnego wyświetlacza HD, modułu LTE i świetnego odtwarzacza muzycznego Xperia V jest idealną propozycją dla fanów Androida poszukujących kompaktowego smartfonu z górnej półki. Cena telefonu będzie jednak wysoka. Co prawda Xperia V jeszcze nie trafiła do sklepów, ale pierwsi sprzedawcy oferują ją w przedsprzedaży za ok. 2000 zł.
Alternatywa
Dla Xperii V niełatwo znaleźć alternatywę. Inne smartfony z Androidem i 4,3-calowym wyświetlaczem nie są tak zaawansowane technicznie. Interesującą propozycją jest na przykład Motorola RAZR i dostępna obecnie za ok. 1800 zł. Jej wyposażenie obejmuje wydajny jednordzeniowy procesor Intela, przyzwoity ekran qHD oraz bardzo wytrzymały akumulator. Szukając innego smartfonu z Androidem i parametrami Xperii V, musimy rozejrzeć się za modelem wyposażonym w ekran o przekątnej przynajmniej 4,7″. W tej kategorii warto zwrócić uwagę na Motorolę RAZR HD czy HTC One XL. Oba te telefony są wyposażone w moduł LTE.
Sony Xperia V
WYBRANE DANE TECHNICZNE:
System operacyjny | Android 4.1.2 z nakładką Sony UI |
Procesor | Qualcomm MSM8960 Snapdragon |
Liczba rdzeni |
2 |
Taktowanie |
1500 MHz |
Pamięć RAM |
1 GB |
Pojemność akumulatora |
1750 mAh |
Ekran |
LCD, 4,3 cala, |
Aparat fotograficzny |
12,8 mln pikseli |
Wymiary i waga |
129×65×10,7 mm / 120 gramów |
PLUSY:
Jasny i wyraźny wyświetlacz
Wysoka wydajność
Doskonały dźwięk
Szykowna, wodoszczelna obudowa
LTE, szybki moduł WLAN i HSPA+
MINUSY:
Przeciętny aparat
Krótki czas pracy przy pełnym obciążeniu
Cena:
ok. 2000 zł