“Prawo umów to ważny element naszej strategii w zakresie chmury obliczeniowej. Pełne wykorzystanie chmury mogłoby pomóc stworzyć dodatkowe 2,5 mln miejsc pracy w Europie i powodować wzrost unijnego PKB o ok. 1 % rocznie do 2020 r.”, powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. “Niepewność otaczająca umowy dotyczące usług w chmurze może utrudniać handel transgraniczny. Jest to bardzo złożona dziedzina, dlatego też, zanim zdecydujemy o następnych krokach, chcemy zasięgnąć zdania ekspertów”.
Opublikowane dziś zaproszenie do zgłaszania kandydatur pozwoli Komisji wskazać najlepsze praktyki i warunki w dziedzinie umów dotyczących usług w chmurze. Mająca powstać grupa ekspertów może również zostać wezwana do zbadania aspektów ochrony danych osobowych w kontekście umów dotyczących usług w chmurze.
Eksperci będą reprezentować dostawców usług w chmurze obliczeniowej, konsumentów i małe przedsiębiorstwa oraz środowiska akademickie i prawnicze. Ich prace przyczynią się do rozwoju strategii Komisji w zakresie chmury obliczeniowej, której celem jest ułatwienie wdrażania i rozwijania usług w chmurze obliczeniowej w UE — sektorze, który ma znaczny potencjał gospodarczy.