Według danych zebranych za pomocą narzędzia Dr.Web CureIt!, za największą liczbę infekcji w maju odpowiedzialny jest Trojan.Hosts.6815. Na drugim miejscu uplasował się Trojan.Mods.1, przekierowujący na fałszywe, należące do cyberprzestępców strony www. Jego działanie za każdym razem związane jest z próbą wyłudzenia pieniędzy. W tym celu użytkownik może zostać na przykład poproszony o podanie numeru telefonu komórkowego czy odpowiedzenie na smsa premium, otrzymanego z numeru 4012.
Poza tym warto wspomnieć o detekcji dużej liczby takich wirusów jak Trojan.Mayachok, BackDoor.IRC.NgrBot.42 i różne modyfikacje trojanów z rodziny Trojan.Redirect.
Zagrożenie
miesiąca
:
Trojan.Facebook
W połowie maja wykryto masową dystrybucję złośliwego oprogramowania Trojan.Facebook.311, wymierzoną w użytkowników portali społecznościowych (Facebook, Twitter i Google Plus). Trojan ten występuje pod postacią napisanego w języku JavaScript dodatku do przeglądarek Google Chrome oraz Mozilla Firefox. Szkodliwe wtyczki były rozpowszechniane za pomocą specjalnie utworzonej strony, z której można było pobrać instalator aplikacji w postaci aktualizacji zabezpieczeń dla danego filmu wideo.
Po zakończeniu instalacji, w momencie uruchamiania przeglądarki,
Trojan.Facebook.311
próbuje załadować plik konfiguracyjny zawierający odpowiedni zestaw poleceń. Następnie po zalogowaniu się użytkownika do danej sieci społecznościowej, wbudowane w przeglądarki złośliwe wtyczki podejmują w jego imieniu różne działania, takie jak na przykład publikowanie statusów czy wysyłanie prywatnych wiadomości. Wirus ten ma również funkcję dystrybuowania spamu.
Zagrożenia dla Androida
Eksperci Doctor Web odkryli w maju kilka rodzajów złośliwego oprogramowania, wykradającego poufne informacje od użytkowników platformy Android. Przykład takiego zagrożenia dla polskich właścicieli urządzeń z Androidem stanowi
Android.Pincer.2.origin
– niebezpieczny trojan, zaprojektowany do przechwytywania m.in. kodów mTAN, rozprzestrzeniający się pod postacią certyfikatu bezpieczeństwa, który rzekomo powinien zostać zainstalowany na urządzeniu mobilnym. Inne wirusy o podobnych możliwościach to wykradający informacje od japońskich użytkowników Android.AccSteal.1.origin, ukrywający się pod postacią aplikacji dla dorosłych i Trojan-Spy Android.Roids.1.origin, wykryty na popularnym chińskim forum dyskusyjnym, który może m.in. nagrywać rozmowy telefoniczne i monitorować współrzędne GPS użytkownika telefonu.