Shota Ishiwatari do stworzenia obudowy tego miniaturowego robota wykorzystał drukarkę 3D, co pozwoliło znacznie obniżyć koszty samej produkcji. Rapiro posiada 12 serwomotorów, które umożliwiają mu poruszanie nogami, głową, ramionami i chwytakami. Ale funkcjonalność tego robota nie ogranicza się tylko do samej motoryki. Największą zaletą Rapiro jest fakt, że dzięki Raspbery Pi i kilku dodatkowym elementom można nauczyć go bardziej pożytecznych umiejętności.
Wystarczy wyposażyć go w moduł Bluetooth, by mógł być sterowany z poziomu smartfona i stał się naszą sekretarką. Dzięki modułowi podczerwieni posłuży nam jako pilot do telewizora, a jeśli wyposażymy go w kamerę, może służyć także jako dodatkowe urządzenie do monitoringu.
W środku znajdzie się wystarczająco miejsca, by dołożyć mu także czujnik określający odległość od przedmiotów, mikrofon i głośniki. Ponadto z tyłu głowy robota znajdziemy złącza USB i RJ-46.
Rapiro już od kilku dni cieszy się dużym zainteresowaniem na Kickstarterze. By otrzymać swój własny zestaw złożony z plastikowych części, 12 serwomotorów, panelu sterującego, diod LED i przewodów należy wpłacić 229
£, czyli niecałe 1200 zł.
Twórca planuje także niedługo umieścić bezpłatnie w sieci plany obudowy robota, dzięki czemu każdy, kto posiada drukarkę 3D, będzie mógł dostosować jego wygląd według własnego uznania.