Przez cztery lata naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego prowadzili badania nad sprawnością umysłową grupy ludzi w wieku 20-80 lat, którzy grali w specjalnie przygotowaną do eksperymentu grę. Polegała ona na prowadzeniu wirtualnego pojazdu z określoną prędkością przy odpowiednim reagowaniu na znaki pojawiające się na ekranie z różną częstotliwością. Uczestnicy podczas gry byli podpięci pod elektroencefalograf.
Pierwsze testy wykazały, że podzielność uwagi u osób powyżej 50 roku życia jest znacznie gorsza niż w przypadku 20-latków. Natomiast po pewnym czasie, w wyniku treningów seniorzy okazali się dużo lepsi w zadaniach wymagających wielozadaniowości niż młode osoby, które nie miały do czynienia z grą. Uczeni pracują już nad kolejnymi grami, które pomogłyby lepiej trenować nasze mózgi, oraz zażegnać mentalne deficyty i stanowić część terapii w leczeniu zaburzeń psychicznych. Po raz kolejny udowodniono, że granie w gry wideo to nie tylko forma rozrywki, ale też czynność, która może pozytywnie wpłynąć na nasze zdolności umysłowe.
Na początku tego roku pisaliśmy też o 85-letniej kobiecie, która w gry wideo gra od…40 lat. W wywiadzie przyznała, że psychicznie czuje się dużo sprawniejsza od jej rówieśniczek.