Dziś programowanie przeżywa renesans, kusząc wysokimi zarobkami i niemal nieograniczonymi możliwościami tworzenia nowych rozwiązań technologicznych. Na wyobraźnię specjalistów szczególnie działa szybki wzrost liczby czekających na nich propozycji zatrudnienia. Według TechServe Alliance aż 10 proc. wszystkich nowych miejsc pracy w USA powstaje w IT, a w krajach Unii – według prognoz Komisji Europejskiej – do 2015 r. powstanie do 900 tys. wakatów w branży. Dużą część z nich zajmą programiści, według analiz firmy Modis należący do 10 najbardziej pożądanych przez pracodawców grup specjalistów ds. nowoczesnych technologii.
Informatyk poszukujący pracy coraz częściej staje przed dylematami dotyczącymi oferowanych stanowisk. Nie wynika to jednak z braku ogłoszeń, a raczej… bogactwa wyboru. Potwierdzają to dane portalu Pracuj.pl. W I kw. 2013 r. znalazło się na nim 20,5 tys. propozycji zatrudnienia w IT. To trzykrotnie więcej, niż w analogicznym okresie cztery lata wcześniej.
Miejsc pracy dla programistów w najbliższych latach nie powinno zabraknąć. Przed specjalistami już aktywnymi na rynku pracy roztaczają się bardzo pozytywne perspektywy. Według analiz Sedlak&Sedlak specjaliści ds. programowania z wieloletnim doświadczeniem (11-15 lat pracy) mogą liczyć na wysokie pensje, sięgające 8,3 tys. zł brutto. Czy następne święto programisty przyniesie jeszcze bardziej pozytywne dane dla informatyków specjalizujących się w tej dziedzinie?
Wiele na to wskazuje. Według ekspertów Komisji Europejskiej w krajach UE do końca 2015 r. może powstać nawet do 900 tys. wakatów w IT. Dużą część najciekawszych ofert stanowić będą właśnie te skierowane do programistów, na których zapotrzebowanie będzie stale rosnąć wraz z coraz większym zainteresowaniem różnych podmiotów aplikacjami mobilnymi, platformami biznesowymi i usprawnieniami IT umożliwiającymi łatwiejszy kontakt firm z klientami.