Nowy CEO Intela, Brian Krzanich, podczas sesji otwierającej tegoroczne Intel Developer Forum nakreślił wizję przyszłości swojej firmy – od centrów danych po ultramobilne urządzenia, takie jak tablety, smartfony i “wearables” (urządzenia elektroniczne, które nosimy na sobie, jak ubrania lub akcesoria). Intel nie zamierza rezygnować z żadnego segmentu rynku.
Krzanich ujawnił, że w tym tygodniu Intel wprowadzi “Bay Trail”. Ten pierwszy 22-nanometrowy układ SoC Intela dla urządzeń mobilnych, opiera się na nowej, energooszczędnej i wydajnej mikroarchitekturze Silvermont. Będzie on podstawa nowych urządzeń na platformach Android i Windows, głównie tabletów i hybryd.
Zaprezentowano też rodzinę procesorów Intel Quark. Dzięki tym nowym, energooszczędnym produktom, Intel chce zwiększyć swoją obecność w szybko rozwijających się sektorach, takich jak internet rzeczy czy “wearables”. Przeznaczono je do zastosowania w urządzeniach, w których niskie zapotrzebowanie na energię oraz niewielkie rozmiary są istotniejsze od wydajności.
Krzanich wspomniał o opasce na rękę i inteligentnym identyfikatorze, jako przykładach urządzeń, które będą mogły być napędzane nowymi układami. Producenci otrzymają specyfikację techniczną układów jeszcze w tym roku.
Zademonstrował również układ SoC Atom nowej generacji o nazwie kodowej “Merrifield” dla smartfonów i tabletów, które wejdą na rynek w roku 2014. Procesory te, oparte na mikroarchitekturze Silvermont, mają przynieść większą wydajność, energooszczędność i dłuższy czas pracy na baterii w porównaniu do dostępnych obecnie produktów Intela.
Ponadto Krzanich pokazał układ wykonany w 14-nanometrowej architekturze “Broadwell”. Produkcja procesorów wykonanych w tej technologii rozpocznie się jeszcze w tym roku i będą to flagowe 14-nanometrowe jednostki Intela. Mają one zapewnić tabletom, urządzeniom 2 w 1, Ultrabookom i innym rodzajom komputerów większą moc i dłuższy czas pracy na baterii.
CEO Intela potwierdził, że jego firma chce wprowadzić na rynek procesory Atom oraz inne układy oparte na nowej mikroarchitekturze “Airmont” z 14-nm procesem technologicznym w przyszłym roku.