Starsze systemy operacyjne bardziej zagrożone

Windows XP
Windows XP

Najnowszy “Security Intelligence Report” w dużej mierze poświęcono konsekwencjom korzystania z Windows XP po 8 kwietnia 2014 r., kiedy zakończy się wsparcie i dostęp do aktualizacji zabezpieczeń tego systemu. Na podstawie nowych danych telemetrycznych porównano zabezpieczenia nowoczesnych systemów operacyjnych, takich jak Windows 8, ze starszymi, takimi jak Windows XP. Według StatCounter ,

starsze systemy składają się na około 22% systemów operacyjnych używanych na całym świecie i na 28% w Polsce (dane za okres październik 2012 – październik 2013 dla Windows XP).

Z raportu wynika, że największymi zagrożeniami w skali światowej dla użytkowników systemu Windows XP są:

  • Sality – rodzina szkodliwego oprogramowania, które może wykradać informacje osobiste i obniżać poziom zabezpieczeń komputera.
  • Ramnit – szkodliwe oprogramowanie, które zaraża pliki wykonywalne systemu Windows, pliki pakietu Microsoft Office oraz pliki HTML.
  • Vobfus – rodzina robaków internetowych, które mogą pobierać na komputer inne szkodliwe oprogramowanie, a także być pobierane przez inne szkodliwe programy lub rozprzestrzeniać się za pośrednictwem dysków wymiennych, np. pamięci flash USB.

Z kolei w Polsce przeważają następujące zagrożenia:

  • Autorun – robaki, które rozprzestrzeniają się przez kopiowanie do nośników pamięci lub dysków sieciowych z zainfekowanych komputerów.
  • IframeRef – specjalne ramki, które ładują złośliwe oprogramowanie z innych stron.
  • Obfuscator – programy, które blokują pracę zabezpieczeniom antywirusowym.

Wraz z zakończeniem dostępności aktualizacji zabezpieczeń do systemu Windows XP 8 kwietnia 2014 r. ryzyko związane z używaniem starego systemu będzie rosnąć, ponieważ cyberprzestępcy będą wykorzystywać nowo odkrywane luki. Ostatnią dotychczas wersją systemu Windows XP, której obsługa została zakończona, jest Service Pack 2. W ciągu dwóch lat liczba infekcji szkodliwym oprogramowaniem wzrosła o 66% w porównaniu z wersją Windows XP SP3, której obsługa kończy się w przyszłym roku.