TEST: Microsoft Surface Pro 2

TEST: Microsoft Surface Pro 2

Sercem nowego Microsoft Surface 2 jest dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4200U taktowany zegarem 1,7 GHz (do 2,6 GHz w trybie Turbo Boost). Jest to układ zbudowany według nowej architektury Haswell, montowany również w notebookach i, w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji, zapewniający większą wydajność przy mniejszym zużyciu energii. Testy udowodniły, że nowy Surface Pro faktycznie jest mocniejszy od poprzednika. Świetna konfiguracja sprawia, że Windows 8.1 przez większość czasu działa płynnie i stawia Surface’a Pro 2 na równi z najlepszymi tabletami z Androidem 4. Drobne skoki obrazu zauważyliśmy jedynie podczas przewijania menu. Surface Pro 2 radzi sobie z rozbudowanymi aplikacjami znacznie lepiej, niż tablety z procesorami Atom.

Właśnie tu leży problem: co prawda Surface Pro 2 jest nawet mocniejszy niż trzeba, to, mimo upływu roku od premiery pierwszego tabletu Microsoftu, appy zoptymalizowane do obsługi dotykowej wciąż są nieliczne i niedopracowane. Surface Pro 2 jest przy tym pierwszym tabletem fabrycznie wyposażonym w Windows 8.1 – inne komputery z Windows otrzymają stosowną aktualizację.

Bogate wyposażenie, świetny wyświetlacz

Użytkownicy tego tabletu nie mogą narzekać na wyposażenie: oprócz interfejsu Mini DisplayPort i hosta USB 3.0 mamy do dyspozycji seryjny rysik. Surface Pro 2 łączy się z Internetem tylko przez sieć WLAN – wersja z modułem 3G ma pojawić się później. 64-gigabajtową pamięć można rozszerzyć przy pomocy karty MicroSD. Taka konieczność prawdopodobnie pojawi się bardzo szybko, gdyż 8 GB zajmuje sam Windows 8.1 wraz z pakietem Office i preinstalowanymi appami, zaś kolejne 5 GB zarezerwowano na narzędzia do odzyskiwania systemu.

Ekran ma przekątną 10,6″ przy rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i wypada dobrze zarówno w subiektywnej ocenie testerów, jak i w pomiarach laboratoryjnych. Na pochwałę zasługują nie tylko szerokie kąty widzenia oraz doskonała wierność barw, ale również wysoki kontrast szachownicy (178:1) i jasność (maksymalnie 379 cd/m2

). Panel dotykowy precyzyjnie reaguje na gesty. Podobnie jak ekrany innych tabletów, wyświetlacz Surface’a Pro jest błyszczący, ale odbija światło nieco mniej intensywnie, niż konkurencyjne modele.

Nowe funkcje, stare problemy

Co prawda układ Core i5 zapewnia dużą nadwyżkę mocy, ale jednocześnie, tak jak procesor poprzedniego Surface’a, wymaga aktywnego chłodzenia. Co prawda tablet został wyposażony w specjalne czujniki położenia sprawdzające, w jakiej pozycji trzymamy urządzenie, i optymalizujące przepływ powietrza w celu ograniczenia hałasu, jednak podczas wykonywania wymagających obliczeniowo zadań wentylator i tak głośno szumi. Bez obciążenia tablet jest za to prawie bezgłośny. Obudowa sama w sobie nie przeszła wielkich zmian i wciąż dorównuje jakością wykonania produktom Apple’a. Zintegrowaną podstawkę z tyłu tabletu można teraz zablokować w dwóch pozycjach. Dzięki temu można ustawić ekran nie tylko pod kątem 22 stopni, jak w poprzednim modelu, ale też bardziej płasko, pod kątem 55 stopni.

Największym minusem była i pozostała ograniczona mobilność. Co prawda czas pracy wyraźnie się wydłużył i sięga 6:14 h przy oglądaniu filmów oraz 5:05 h podczas surfowania w Sieci (poprzednik osiągał odpowiednio 3:46 h i 4:24 h), jednak w zestawieniu z konkurentami Surface wypada blado. Oprócz tego tablet Microsoftu ważący około 900 g jest cięższy niż jakikolwiek odpowiednik z Androidem czy iOS-em.

Nowe akcesoria i pamięć w chmurze

Nowemu Surface’owi Pro 2 towarzyszą nowe akcesoria. Etui Power Cover ma, oprócz klawiatury znanej z futerału Type Cover, wbudowany akumulator o pojemności 50 Wh, mający wydłużać pracę tabletu o 50 proc. Stacja dokująca do Surface’a Pro 2 jest wyposażona w trzy dodatkowe porty USB 2.0, jeden port USB 3.0, wyjście i wejście audio oraz interfejsy umożliwiające podłączenie dwóch zewnętrznych monitorów o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli (UHD). Wymienione akcesoria mają pojawić się w sklepach na początku 2014 roku.

Microsoft Surface Pro 2 z pewnością nie jest tani: testowana przez nas wersja z 64 GB pamięci kosztuje ok. 4000 zł, a za najbardziej rozbudowany wariant wyposażony w 512 GB pamięci flash i 8 GB pamięci RAM trzeba będzie zapłacić dwa razy tyle. Chcąc korzystać z klawiatury, do ceny samego urządzenia trzeba doliczyć jeszcze kilkaset złotych za etui. Żeby nieco osłodzić klientom ten wydatek, Microsoft nadal daje każdemu nabywcy 200 GB przestrzeni na dysku internetowym SkyDrive bez opłat przez okres 2 lat.

Microsoft Surface Pro 2 – podsumowanie

Nowy tablet Microsoftu nie zawodzi – jest wydajny, świetnie wykonany i ma doskonały wyświetlacz. Relatywnie krótki czas pracy stawia jednak pod znakiem zapytania mobilność Surface’a Pro 2, czyli jedną z najważniejszych cech urządzeń tego typu. Poza tym, Surface Pro 2 jest znacznie grubszy od 10-calowych tabletów z Androidem i kilkakrotnie droższy.

Alternatywa: Acer Iconia P3

Szukając tabletu z Windows 8 i wydajnymi podzespołami, zwróćmy uwagę na Acera Iconia P3, tańszego od Surface’a 2 o ponad 700 zł. Co prawda Acer dysponuje nieco wolniejszym procesorem, ale i tak jest bez porównania mocniejszy od tabletów z układami Intel Atom. Oba modele w równym stopniu cierpią jednak na niedostatek zoptymalizowanych appów.

PLUSY:

wydajne podzespoły

doskonały wyświetlacz

płynnie działający system Windows 8.1

MINUSY:

przeciętny czas pracy

ciężki

niewiele zoptymalizowanych appów

wysoka cena w stosunku do możliwości

Cena: ok. 4000 zł

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]24
System operacyjnyWindows 8.1
Wbudowana pamięć flash [GB]64
Pamięć RAM [MB]4096
Czytnik kart flashMicroSD
WLAN802.11n
Bluetoothtak
UMTS
Przekątna ekranu [cale]10,6
Ekran dotykowypojemnościowy
Multitouchtak
Rozdzielczość ekranu [piksele]1920 x 1080
Proporcje ekranu16:9
Jasność ekranu [cd/m2]379
Aparat tylni0,9 Mp
Czas pracy na baterii (przeglądanie Internetu) [godz.]5:05
Odbiornik GPS
Żyroskoptak
Akcelerometrtak
Czujnik jasnościtak
Kompastak
Funkcja telefonunie
Słuchawki w zestawienie