TEST: Apple iPad Air 128 GB 4G

TEST: Apple iPad Air 128 GB 4G

Cienki i bardzo lekki – ważący tylko 473 gramy – iPad Air jest nie do pomylenia z jakimkolwiek innym tabletem. Szczególnie imponuje jego grubość – to tylko 8 milimetrów. Poza tym projektanci Apple’a znacznie zwęzili ramkę otaczającą dobrze znany 9,7-calowy ekran Retina o rozdzielczości 20148 x 1536 pikseli. W porównaniu z poprzednikiem iPad Air jest węższy o 1,7 cm i lżejszy aż o 179 gramów, dzięki czemu jest znacznie mniej masywny i bardziej poręczny. W tej klasie wielkościowej nie ma żadnego tabletu mogącego konkurować z iPadem Air pod względem wagi. Jakość materiałów i wykonania jest, jak zwykle u Apple’a, najwyższej klasy.

Więcej mocy dzięki procesorowi A7

Wewnątrz iPada Air bije serce w postaci nowego układu SoC Apple A7 wyposażonego w pomocniczy procesor ruchu M7, umożliwiający energooszczędne sterowanie i komunikację z czujnikami przemieszczeń. Choć procesor A7 ma tylko dwa rdzenie taktowane z częstotliwością 1,4 GHz, jego wydajność jest bez zarzutu – system i aplikacje działają błyskawicznie.

W benchmarkach 3D układ A7 wyprzedza nawet potężny czterordzeniowy procesor Tegra 4 opracowany przez wyspecjalizowaną w układach graficznych nVidię. iPad Air osiągnął w teście Ice Storm Extreme wchodzącym w skład aktualnej wersji pakietu 3DMark do urządzeń mobilnych wynik 10 487 punktów, podczas gdy najlepszy tablet z Tegrą 4 – Microsoft Surface 2 – zdobył tylko 8974 punkty.

Wyświetlacz najwyższej jakości

Panel IPS typu Retina bardzo dobrze wypadł we wszystkich testach. Maksymalne natężenie podświetlenia 397 cd/m2

nie jest może niezwykle duża w porównaniu z niektórymi konkurentami, ale w zupełności wystarczająca. Pod względem kontrastu szachownicy (143:1) i maksymalnego kontrastu (1116:1) iPad Air również plasuje się wśród najlepszych. Kontrast odbić na poziomie 5:1 nie budzi zastrzeżeń, a kąty widzenia, typowo dla paneli IPS, cechują się dużą stabilnością. Jest też coś, co można nazwać wisienką na torcie: pokrycie przestrzeni barw sRGB sięga 103 proc., dzięki czemu kolory są niezwykle naturalne.

Mobilność bez zarzutu

Pod względem designu i sposobu wykonania iPad Air przypomina iPada Mini, chociaż przekątna ekranu 9,7″ każe porównywać go z większymi tabletami. Czas działania jest długi, choć nie aż tak, jak w przypadku niektórych modeli z Androidem. iPad Air wytrzymuje prawie 8 godzin oglądania filmów lub 6 godzin surfowania w Sieci, więc postęp w stosunku do iPada 4, osiągającego odpowiednio 6:08 h i 5:46 h, jest niewątpliwy. Czas ładowania baterii wynosi 4:24 h, podobnie jak u poprzednika.

Niesamowita ergonomia

iPad Air jest wyposażony w najnowszego iOS-a 7, w którym wprowadzono nowy układ i kolorystykę interfejsu. W gruncie rzeczy zmiany nie są jednak rewolucyjne. W iOS-ie nadal nie znajdziemy znanych z Androida widgetów – możemy jedynie zmieniać tła ekranu głównego, grupować appy w katalogiach i przesuwać ikony. Z drugiej strony, tablet niemal bezproblemowo da się obsługiwać jedną dłonią. Podczas testów ani na ekranie głównym, ani podczas korzystania z licznych appów nie zauważyliśmy żadnych skoków ekranu czy innych oznak problemów z wydajnością. Każde menu można otworzyć zaledwie kilkoma gestami, a regulowanie ustawień systemowych jest dziecinnie proste. iOS pozostaje więc wierny założeniu, że jest systemem dla zwykłych użytkowników, a nie dla informatyków-hobbystów. Do obsługi tabletu nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, a działanie znakomitej większości funkcji nie budzi żadnych wątpliwości. Trudno też nie pochwalić ogromnego wyboru appów.

Potężne podzespoły

1 GB pamięci operacyjnej, 128 GB pamięci flash, moduły WLAN-n, LTE i Bluetooth 4.0 oraz interfejs Lightning – oto najważniejsze elementy wyposażenia urządzenia testowego, kosztującego w takiej konfiguracji ok. 3800 zł. Moduł LTE obsługuje pasma częstotliwości 800, 1800 i 2600 MHz, dzięki czemu szybkim dostępem do Internetu mogą cieszyć się również abonenci polskich sieci komórkowych. Pamięć wewnętrzną można rozszerzyć jedynie poprzez usługę chmurową iCloud – żadna z wersji iPada Air nie dysponuje slotem kart pamięci.

Na przedniej ścianie tabletu jest zainstalowana kamera internetowa umożliwiająca filmowanie w rozdzielczości 720p, co czyni ją idealną do korzystania z usług takich jak Skype czy Facetime. Tylna kamera ma rozdzielczość 5 megapikseli i może rejestrować klipy Full HD. Zamiast unowocześnionej kamery znanej z iPhone’a 5S musimy zadowolić się więc takim samym modułem, jakie instalowano już w iPadzie 4. W iPadzie Air brakuje też udanej funkcji Touch ID, umożliwiającej na przykład łatwe i szybkie autoryzowanie płatności w sklepie AppStore odciskiem palca.

Apple iPad Air – podsumowanie

iPad Air ustępuje tylko jednemu konkurentowi, i to ze stajni tego samego producenta – iPadowi Mini Retina. Cienka obudowa, bardzo niska waga, świetny wyświetlacz, doskonała mobilność i wzorowa ergonomia gwarantują, że iPad Air powtórzy sukces swoich poprzedników.

Alternatywa: podstawowy iPad Air

W najbardziej rozbudowanej konfiguracji iPad Air jest bardzo drogi, ale jeśli nie potrzebujemy aż 128 GB pamięci i modułu LTE, robi się znacznie taniej. Podstawowa wersja iPada Air z 16 GB pamięci i modułem WLAN kosztuje ok. 2100 zł. Pomijając kwestię ilości pamięci i obecności modułu 4G, poszczególne wersje iPada Air nie różnią się od siebie. Łączy je nowoczesny design, niska waga i potężna wydajność.

PLUSY:

bardzo cienki i lekki

pojemna pamięć wewnętrzna

moduł LTE

wyśmienita ergonomia

wydajne podzespoły

MINUSY:

brak slotu kart SD

tylko port Lightning

Cena: ok. 3600 zł

Poniżej tabela prezentująca dane techniczne i wyniki testów.

Gwarancja [miesiące]12
System operacyjnyiOS 7
Wbudowana pamięć flash [GB]128
Pamięć RAM [MB]1024
Czytnik kart flash
WLAN802.11n
Bluetoothtak
Łączność mobilnaLTE
Przekątna ekranu [cale]9,7
Ekran dotykowypojemnościowy
Multitouchtak
Rozdzielczość ekranu [piksele]2048 x 1536
Proporcje ekranu4:3
Jasność ekranu [cd/m2]397
Aparat tylni5 Mp
Czas pracy na baterii (przeglądanie Internetu) [godz.]6:05
Odbiornik GPStak
Żyroskoptak
Akcelerometrtak
Czujnik jasnościtak
Kompastak
Funkcja telefonunie
Słuchawki w zestawienie