Problemy są tak naprawdę dwa. Po pierwsze, rynek komputerów osobistych, na którym Intel zajmuje bardzo mocną pozycję, nie rozwija się zbyt dynamicznie. Prawdziwą eksplozję przeżywa za to rynek urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. I to jest właśnie ten drugi problem, bo w przypadku tego rynku Intel trochę zaspał i nie wywalczył pozycji lidera (choć ma w swojej ofercie kilka naprawdę świetnych procesorów, zwłaszcza dla tabletów).
Mimo to nadal większość przychodów firmy związana jest z chipami przeznaczonymi dla komputerów osobistych. W 2013 roku przychód ze sprzedaży tego typu produktów wyniósł 33 miliardy dolarów, podczas gdy całkowity przychód firmy zamknął się w sumie 52,7 miliarda dolarów.
Planowana redukcja zatrudnienia ma wynieść około 5000 etatów, co stanowi jednak zaledwie ok. 5% wszystkich osób zatrudnionych w Intelu. Jest ona prawdopodobnie częścią większego planu restrukturyzacji firmy i przesunięcia zasobów inwestycyjnych na obszary “rozwijających się linii biznesowych”.
Zdjęcie mężczyzny z procesorem pochodzi z serwisu Shutterstock.