Urządzenia te, cieszące się zainteresowaniem małych przedsiębiorstw, ze względu na konstrukcję i funkcjonalność dzielimy na kilka grup. Skupimy się na czterech z nich: drukarkach laserowych czarno-białych i kolorowych oraz urządzeniach wielofunkcyjnych atramentowych i laserowych. Produkty z wymienionych grup są najczęściej wybierane do użytku w małych firmach z uwagi na przystępną cenę zakupu i rozsądne koszty eksploatacji. Atramentowych drukarek, które spełniają tylko jedną funkcję, jest coraz mniej – są one wypierane przez urządzenia wielofunkcyjne. Niemniej jednak i w tej grupie są modele godne polecenia, jak choćby linia drukarek marki Epson wyposażona w stałe zasilanie atramentem.
Trudny wybór
Różnice, które jeszcze kilka lat temu wyraźnie dzieliły dostępne na rynku urządzenia, czyli szybkość wydruku, miesięczny wolumen, jakość druku i koszty eksploatacji, dziś coraz bardziej się zacierają. Tradycyjne “plujki” dorównują szybkością modelom laserowym, z powodzeniem konkurują z nimi też pod względem kosztów wydruku. Już nawet niedrogie modele mogą oferować niskie koszty użytkowania. Polski rynek to pole do popisu dla producentów atramentowych urządzeń umożliwiających tanie drukowanie. Pierwsze było HP z Ink Advantage, następnie Lexmark z modelami Value Ink, a w ubiegłym roku Epson zaprezentował modele napełniane z butelek.
Urządzenia wielofunkcyjne atramentowe
Do tej grupy należą urządzenia o bardzo różnym przeznaczeniu, zarówno takie, które sprawdzą się w warunkach domowych, duże wielofunkcyjne kombajny do firm, jak i drukarki, za pomocą których wydrukujemy fotografie. Ich funkcjonalność i wyposażenie także są zróżnicowane. Podobnie zresztą jak potrzeby firm: w jednej drukuje się dużo, w innej mniej. Modele z bogatszym wyposażeniem mogą zastąpić kilka innych urządzeń, a co za tym idzie zmniejszyć koszty w jedno- lub kilkuosobowej firmie. Wśród przydatnych funkcji należy wymienić faks (tutaj też są różnice: choć w większość urządzeń wbudowano faks kolorowy, to w Ricoh Aficio SG 3110SFN jest tylko czarno-biały). Jeśli często drukujemy obustronnie, ważne, aby drukarka była zaopatrzona w dupleks. Nie trzeba będzie wówczas ręcznie przekładać kartek. ADF, czyli automatyczny podajnik skanera, z pewnością docenimy, jeśli mamy do skopiowania dużą ilość dokumentów. Jeżeli z drukarki korzysta jedna osoba, z powodzeniem możemy wybrać tańszy model podłączany przez port USB, jeśli użytkowników będzie kilku – lepiej wybrać model wyposażony w interfejs sieciowy przewodowy lub WLAN.
Urządzenia wielofunkcyjne laserowe
Podobnie jak modele atramentowe, wielofunkcyjne urządzania laserowe oferują szereg możliwości. Mogą jednocześnie pełnić funkcję drukarki, skanera, kopiarki i faksu (tak jak w przypadku atramentowych, tu też bywają modele kolorowe i czarno-białe). Zazwyczaj urządzenia te są większe od atramentowych, a to z uwagi na zupełnie odmienną konstrukcję toru wydruku. W odróżnieniu od “plujek” nie umożliwiają wydruku bez choćby minimalnego marginesu (rzędu 2 mm). Modele laserowe, choć ta różnica nie jest już tak znaczna jak dawniej, są szybsze. Chociaż na wydruk pierwszej
strony przyjdzie poczekać od kilku do kilkunastu sekund, to kolejne pojawiają się wyraźnie szybciej niż w przypadku urządzeń atramentowych – czas oczekiwania związany jest z koniecznością nagrzania do odpowiedniej temperatury wałków utrwalających. Drukarki laserowe są droższe niż atramentowe – na zakup trzeba przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych – są jednak przystosowane do wydruku większych wolumenów. Przykładowo w urządzeniu FS-C1020MFP marki Kyocera na jednym, czarnym tonerze wydrukujemy nawet 6500 stron, wydajność każdego z tonerów kolorowych to 6000 stron.
Drukarki laserowe czarno-białe
Drukarki laserowe w wielu przypadkach są szybsze niż laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Ich zaletą są też niższe koszty druku. O ile w przypadku tych drugich średni koszt wydruku jednej strony wynosi 10 groszy, o tyle dla drukarek może to być nawet mniej niż 6 groszy. Tutaj najlepiej wypadł Canon i-Sensys LBP6750dn z wynikiem zaledwie 5,39 gr/str. Najtańsze “laserówki” nabędziemy już za 200 zł, ale wybór ten polecamy jedynie tym, którzy drukują niewiele. Wydrukowanie jednej strony na Ricoh Aficio SP 1210N (310 zł).
Samsung CLX-3185FW
Koreańska konstrukcja to urządzenie laserowe drukujące w kolorze, niewymagające jakichkolwiek kabli poza zasilającycm. Dzięki Wi-Fi i dostarczanemu do urządzenia oprogramowaniu użytkownik łatwo przygotuje materiały pobrane bezpośrednio z Internetu.
Cena: 850 zł
Info: www.samsung.pl
+ wysoka rozdzielczość druku jak na urządzenie wykorzystujące technologię laserową
– szybkość druku w kolorze
HP Color LaserJet Pro 200 MFP M276nw
To zdecydowanie sprzęt bardziej dla małego biura niż do domu. Usługa HP ePrint pozwala drukować praktycznie z dowolnego miejsca. Dzięki wbudowanemu ekranowi dotykowemu obsługa jest wygodna i intuicyjna.
Cena: 1380 zł
Info: www.hp.pl
+ wygodny automatyczny podajnik papieru, dodatkowe aplikacje dostępne przez ekran dotykowy
– podajnika ręcznego i dupleksera
Ricoh Aficio SG 3110SFNw
Ten sprzęt wyróżnia się przede wszystkim nietypową technologią druku. Rozwiązanie Ricoh przypomina druk atramentowy, ale zamiast atramentu użyto specjalnego, kolorowego żelu. Dzięki temu połączono jakość znaną z atramentówek z dużą szybkością.
Cena: 932 zł
Info: www.ricoh.pl
+ duża szybkość druku, wysoka jakość wydruków barwnych, możliwość druku dwustronnego
– obsługi Wi-Fi Direct
Brother DCP-J315W
Jedno z najpopularniejszych urządzeń wielofunkcyjnych na rynku, co wynika z przystępnej ceny modelu. Urządzenie wykorzystuje atramentową technologię druku. Może pracować w sieci, wbudowany czytnik kart pozwala bezpośrednio drukować zdjęcia.
Cena: 389 zł
Info: www.brother.pl
+ łatwa wymiana zasobników, bogaty zestaw oprogramowania w zestawie, możliwość druku wprost ze smartfonu
– łatwo dostępnego gniazda USB