Sterowanie komputerem – szyfrowanie
TEAMVIEWER: Telefon steruje PC
1) Dwie instalacje
Konfiguracja jest prosta. Najpierw zainstalujcie narzędzie na pececie sterującym (źródło) i wybierzcie opcje »Zainstaluj« oraz »do celów indywidualnych/nie komercyjnych«. Na pececie sterowanym (cel), z którego będziecie później zdalnie korzystać, aktywujcie »Zainstaluj« oraz ponownie »do celów indywidualnych/nie komercyjnych«. Jeśli życzycie sobie logowania w stylu Windows z nazwą użytkownika i hasłem, pozwólcie asystentowi przygotować tego peceta do obsługi nienadzorowanego zdalnego dostępu. W przeciwnym razie przerwijcie w tym miejscu.
2) Zdalne sterowanie komputerem
Teraz na komputerze źródłowym wprowadźcie ” Identyfikator partnera” peceta docelowego, który wyświetlany jest w interfejsie TeamViewera. Wybierzcie »Zdalne sterowanie komputerem« i kliknijcie »Połącz z partnerem«. W tym momencie potrzebujecie hasła wyświetlanego również na komputerze docelowym. Po kilku sekundach na pececie źródłowym zobaczycie interfejs komputera docelowego, jednak bez tła pulpitu. Jeśli życzycie sobie pełnej jakości obrazu, w opcjach »Widok« wyłączcie funkcję »Usuń tapetę«. Ta decyzja spowolni jednak połączenie.
3) Ograniczanie dostępu
Aby zapewnić, że wybrane osoby będą mogły korzystać z komputera, powinniście utworzyć białą listę. Kliknijcie »Opcje | Bezpieczeństwo | Konfiguruj«, a potem aktywujcie »Zezwól na dostęp tylko partnerom i użytkownikom o następujących identyfikatorach«. Wpiszcie teraz ID komputera docelowego i kliknijcie »Dodaj identyfikator«.
4) Wymiana plików
W celu wymiany dokumentów pomiędzy komputerem źródłowym a innym urządzeniem przejdźcie do »Transferu plików«. Wybierzcie tam folder docelowy i plik do przekopiowania oraz kierunek: »Wyślij« lub »Odbierz«.
Jeśli chcecie sterować pecetem z poziomu iPhone’a albo androidowego smartfonu, to pobierzcie z właściwego app store’u aplikację TeamViewer i zainstalujcie ją na urządzeniu mobilnym. Obsługa aplikacji jest wzorowana na narzędziu windowsowym.
Zdalne sterowanie możecie też niejako odwrócić, na przykład aby załadować pliki z urządzenia mobilnego do peceta. Wyszukajcie w app storze “TeamViewer do zdalnej pomocy” i zainstalujcie aplikację. Podczas pierwszego uruchomienia zostanie przeprowadzona konfiguracja przystosowanego do waszego telefonu rozszerzenia. Gdy to się już dokona, uruchomcie na smartfonie TeamViewer i wpiszcie identyfikator partnera, czyli programu pracującego na PC. Po utworzeniu połączenia możecie kopiować dokumenty z telefonu na komputer albo w odwrotnym kierunku – kliknijcie w tym celu »Wyślij« lub »Odbierz«. Komunikacja w drugą stronę odbywa się za pomocą aplikacji TeamViewer Quick Support.
ULTRA VNC
UltraVNC zalecamy tylko zawodowcom, ponieważ konfiguracja narzędzia jest dość skomplikowana. Szczegółowe informacje znajdziecie na forum.ultravnc.net.
1) Instalacja programu
Zainstalujcie najpierw »Ultra VNC« oraz »Upgrade 1.0.8/1.0.9« na pececie sterującym. Na komputerze, który ma być zdalnie sterowany, zainstalujcie »Ultra VNC Server« oraz »Upgrade 1.0.8/1.0.9«. Podczas instalowania serwera zaznaczcie dodatkowo, że ma on zostać skonfigurowany jako usługa systemowa.
2) Konfiguracja dostępu
Teraz na komputerze z zainstalowanym serwerem, przesuńcie wskaźnik myszy na ikonę UltraVNC na Pasku zadań. Później prawym przyciskiem myszy kliknijcie ikonę narzędzia i wybierzcie »Admin Properties«. W pozycji »Authentification« wpiszcie dowolne hasło dla połączenia.
3) Budowa połączenia
Teraz na komputerze sterującym uruchomcie »UltraVNC Viewer« i w wierszu »VNC Server« wprowadźcie jego publiczny adres DynDNS. Kliknijcie »Connect«, a później wpiszcie hasło serwera. UltraVNC otworzy wtedy nowe okno, w którym będziecie widzieć i obsługiwać interfejs zdalnie sterowanego komputera.
4) Szyfrowanie transmisji
Ponieważ UltraVNC nie oferuje szyfrowania, musicie się o nie postarać – użyjcie wtyczki. Ze strony adamwalling.com/SecureVNC/ pobierzcie plik “SecureVNC-Plugin.dsm” i zapiszcie go na komputerze-serwerze w folderze »Program Filesuvnc bvbaUltraVNC«. Kliknijcie później prawym przyciskiem myszy ikonę UltraVNC na Pasku zadań i wybierzcie »Admin Properties«. W opcji »DSM Plugin« zaznaczcie pole »Use«, wybierzcie SecureVNC-Plug-in z listy i zatwierdźcie operację, klikając »Apply | OK«. Na komputerze z Viewerem skopiujcie plik “SecureVNC-Plugin.dsm” do folderu »Program FilesUltraVNC«. Uruchomcie Viewer i aktywujcie »Use DSM Plugin«. Wybierzcie plug-in z listy i utwórzcie połączenie z serwerem. Teraz zarówno hasło log-on, jak też inne przesyłane dane będą szyfrowane.
5) Znoszenie blokady
Może się zdarzyć, że firewall Windows odkryje transfer danych wygenerowany przez UltraVNC i zablokuje program. Kliknijcie wówczas »Dopuść dostęp«, aby dalej korzystać ze zdalnego sterowania.
6) Podnoszenie prędkości
Przez ograniczenie zajmującej dużo czasu kompresji pakietów danych na koniec podwyższycie szybkość połączenia. W tym celu uruchomcie UltraVNC Viewer ponownie. W oknie dialogowym narzędzia kliknijcie »Options« i wyłączcie »Auto selekt Best settings«. Następnie wybierzcie »Ultra« i aktywujcie opcje »Use CopyRect encoding«, »Zip/Tight Compression« i »Jpeg (Tight) – Quality«.