największym osiągnięciem było odkrycie katolickiego spisku przeciwko protestanckiej Elżbiecie I, co doprowadziło do egzekucji królowej Szkocji Marii Stuart.
W cieniu technologii komunikacyjnych
Od Echelona do PRISM
Uwadze szpiegów nie uszło coraz szersze wykorzystywanie satelitów do komunikacji cywilnej. Na początku lat 70. w ramach sojuszu tajnych służb anglojęzycznych państw zachodnich, znanego jako “Five Eyes”, uruchomiono system nasłuchu Echelon. Wykorzystując sieć rozmieszczonych na całym świecie stacji naziemnych, miał on przechwytywać całość globalnej komunikacji satelitarnej. Do istniejącego do dzisiaj sojuszu “Five Eyes” przystąpiły wywiady USA, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Nowej Zelandii i Australii. Dzisiejsze programy PRISM i Tempora są w pewnym stopniu następcami Echelona: również w ich przypadku chodzi o rejestrowanie wszystkich informacji przesyłanych na całym świecie. Tajne służby nadal wymieniają się pozyskanymi przez siebie danymi. Jedyna różnica: tym razem podsłuchuje się nie sygnały satelitarne, ale światłowody obsługujące Internet.
Również telefonię komórkową spotkał los innych technologii telekomunikacyjnych – szpiedzy uzyskali możliwość rejestrowania rozmów w sieciach GSM krótko po ich uruchomieniu. Symulując komórkę sieci za pomocą urządzeń typu IMSI catcher czy aktywując mikrofon telefonu, by podsłuchać toczące się rozmowy, agenci zawsze dowiedzą się tego, co ich interesuje. Zaplanowane na przyszły rok wprowadzenie Google Glass może zapowiadać kolejny etap ewolucji technologii szpiegowskich.
Kalendarium technologii szpiegowskich
1898 – Podsłuch telefoniczny
1903 – Aparat w lasce
Mikroaparat “Ben Akiba” rejestruje 20 zdjęć na 18-milimetrowej kliszy.
1945 – Mikrofalowa pluskwa
Rosyjski fizyk Lew Termen opracowuje na zlecenie KGB podsłuch uruchamiany i zasilany bezprzewodowo.
1947- Mikrofon na podczerwień
Mikrofony na podczerwień rejestrują mikrodrgania szyb w oknach wywołane głosami osób w pomieszczeniu. Ich następcami są dzisiejsze mikrofony laserowe.
1958 – Satelity szpiegowskie
Amerykańskie satelity w ramach programu “Corona” fotografują terytoria Rosji i Chin.
1968 – Szminka z obiektywem
Na polecenie wschodnioniemieckiej Stasi sekretarka Margret Höke fotografuje tajne dokumenty NATO aparatem ukrytym w szmince.
1971 – Echelon
Sojusz służb wywiadowczych pięciu państw pod przywództwem NSA podsłuchuje globalną komunikację satelitarną.
1985 -Pozycjonowanie GPS
Uruchomienie Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS) umożliwia śledzenie obiektów naziemnych przez satelity.
1996 – IMSI Catcher
Firma Rohde & Schwarz opracowuje urządzenie IMSI catcher. To zmodyfikowana stacja bazowa GSM służąca do podsłuchiwania rozmów telefonicznych.
2001 – Policyjny trojan
Amerykańskie FBI instaluje konia trojańskiego o nazwie Magic Lanter (“Magiczna lampa”) na komputerach podejrzanych, aby śledzić ich działania.
2003 – Zdradliwa komórka
Aby podsłuchiwać nowojorskich mafiosów, amerykańska policja zdalnie uruchamia mikrofony w telefonach podejrzanych.
2007 – PRISM
Współpracując z amerykańskimi firmami takimi jak Microsoft, NSA na dużą skalę rejestruje informacje przesyłane przez Internet.
2011 – FinFisher
Niemiecko-brytyjska firma Gamma rozpoczyna sprzedaż pakietu FinFisher, umożliwiającego m.in. szpiegowanie komputerów w sieciach WLAN.
Zdjęcie kobiety z obiektywem oraz rudej, podsłuchującej kobiety pochodzi z serwisu Shutterstock