Dwa rozmiary, czyli duże znaczy lepsze
Nadszedł koniec pewnej ery. Poprzednia generacja i jej 4″ ekran były jego zwiastunem. iPhone 6 dostępny będzie w dwóch rozmiarach:
iPhone 6
z ekranemo przekątnej
4,7″
(z rozdzielczością
1334 x 750px
) oraz
iPhone 6 Plus
: przekątna 5,5″ i rozdzielczość 1920 x 1080. Nowe ekrany noszą nazwę
Retina HD
– gęstość wyświetlanych pixeli w obu modelach wynosi 326ppi.
Nowa, cieńsza konstrukcja
Nowe iPhone’y nawiązują do wzornictwa, które po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć przy okazji premiery iPada Air. Lekko zaokrąglone na krawędziach telefonu szkło ma według Apple sprawić, że telefon o wiele lepiej i pewniej będzie leżał w dłoni (i całe szczęście, bo poprzednie “kanciaste” generacje nie należały pod tym względem do najwygodniejszych urządzeń na rynku). Tylnia część obudowy została wykonana z aluminium, a kultowe logo nadgryzionego jabłka – ze stali nierdzewnej. Jeśli chodzi o zmiany w wyglądzie, to warto też wspomnieć o tym, że w tej generacji aparat lekko wystaje z obudowy – można to tłumaczyć tym, że szóstki są najcieńszymi iPhonami, które do tej pory wyprodukowano. Grubość iPhone’a 6 to zaledwie
6,9mm
(hehe), Plus jest trochę grubszy:
7,1mm
Nowy procesor
Obie wersje szóstki zostały wyposażone w 64-bitowy procesor Apple A8, wykonany w technologii 20nm. Jak twierdzi Apple, A8 w porównaniu z jego poprzednikiem zapewnia 25% więcej mocy, jeśli chodzi o CPU i
50%
więcej wydajności, jeśli chodzi o jego układ graficzny. Do A8 dochodzi jeszcze koprocesor, który między innymi posiada wbudowany barometr, zamontowany tam z myślą o aplikacjach fitness.
Lepsze zdjęcia i filmy w zwolnionym tempie
Oba modele zostały wyposażone w 8-megapixelowy aparat iSight z przysłoną f/2.2. Wielkość pojedynczych pixeli na matrycy pozostała taka sama (1.5μ). iPhone 6 Plus dodatkowo otrzymał funkcję optycznej stabilizacji obrazu – mniejsza szóstka musi zadowolić się cyfrową stabilizacją podczas wykonywania zdjęć. Oba modele iPhone’a 6 potrafią wykonywać zdjęcia (w tym HDR, znane z poprzedniej generacji) i nagrywać filmy w rozdzielczości 1080p. Nowością jest liczba nagrywanych na sekundę klatek (fps) – nowe iPhone’y potrafią nagrywać w trybach
30, 60
(w 1080p)
, 120
i 240 fps
(w mniejszej rozdzielczości – Apple nie podało w jakiej), dzięki czemu za pomocą swojego nowego smartfona będziecie mogli nagrywać ujęcia w zwolnionym tempie. Do tego Apple obiecuje, że nowa generacja iSight wykona zdjęcia szybciej, z lepszym odwzorowaniem kolorów (podkreślano to szczególnie, jeśli chodzi o odcień skóry fotografowanych osób) i z o wiele mniejszą ilością szumów na zdjęciu. A do tego opcja autofocus ma być o wiele wygodniejsza w użyciu – dzięki funkcji Focus Pixels (która przypomina technologię żywcem wyjętą z lustrzanek), raz ustalony przez nas punkt ostrości zostanie odpowiednio skorygowany przy zmianie odległości pomiędzy obiektywem, a… no tym punktem ostrości.
Zmianie uległ także obiektyw umieszczony z przodu. Aparat Facetime HD z przysłoną f/2.2 i nową matrycą będzie potrzebował o wiele mniej światła niż aparat umieszczony z przodu poprzedniej generacji. Oczywiście Apple nie zapomniało o tzw. selfikach (selfies) – oprogramowanie aparatu otrzymało poprawioną funkcję wykrywania twarzy, oraz tryb burst selfie mode, który pozwala na wykonanie 10 zdjęć w ciągu jednej sekundy i wybranie z nich tego, na którym nasza twarz (oraz twarze naszych znajomych) najmniej kojarzy się z ziemniakiem. Przedni aparat pozwoli również na wykonywanie zdjęć w trybie HDR.
Szybsza łączność
Maksymalna szybkość z jaką iPhone 6 może pobierać dane podskoczyła do
150 Mbps.
Szóstka jako pierwszy smartfon na świecie obsługuje również aż 20 częstotliwości LTE oraz obsługuje technologię
VoLTE
(Voice over LTE) i połączenia z wykorzystaniem sieci Wi-Fi (tzw. Wi-Fi Calling ), ale nie martwcie się, jeśli nie wiecie o co chodzi – ta usługa nie jest dostępna w Polsce.
Apple Pay
Apple Pay i do złudzenia przypomina płatności NFC. Prosty, jednostopniowy proces, który sprowadza się do zbliżenia smartfona do czytnika w sklepie, lub podania jednorazowego kodu, wygenerowanego przez nasz telefon, w przypadku płatności online. Apple Pay dostępne bedzie dla iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus i korzystać będzie z wbudowanego modułu NFC, technologii Touch ID i układu Secure Element, który zapewni dodatkowe bezpieczeństwo użytkownikom nowych iPhone’ów.
Jak to konkretnie działa?
Użytkownik dodaje informacje o swojej karcie kredytowej na swoim koncie iTunes (wystarczy zrobić zdjęcie swojej karcie, iPhone zajmie się resztą), które następnie dodaje ją do usługi Passport i tyle. Fizyczne transakcje wymagają zbliżenia telefonu do czytnika, zakupy w internecie wymagać będą jednorazowych, generowanych na naszym smartfonie kodów. Na starcie usługa działać będzie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych i obsługiwać będzie karty American Express, Mastercard i Visa. Jeśli chodzi o sklepy kompatybilne z Apple Pay, to początkowa lista wygląda imponująco: Apple Stores, Bloomingdale’s, Macy’s, Walgreens, Subway, McDonald’s, Whole Foods to tylko “największe” miejsca, w których zapłacimy iPhonem 6.
Nowe czujniki i udogodnienia dla użytkownika
iPhone 6 został wyposażony w…
barometr
! Dzięki czemu telefon będzie w stanie określić wysokość, na jakiej się znajdujemy. Po co? Chodzi o wszelkiego rodzaju aplikacje fitness, które dzięki nowemu czujnikowi o wiele dokładniej zliczą spalone przez nas kalorie.
Pomimo tego, że Apple już dawno porzuciło wyświetlacz o przekątnej 3,5″, to nadal chce, aby ich telefony dało się obsługiwać przy pomocy jednego kciuka i to bez większej gimnastyki. Po dwukrotnym dotknięciu (tzw. tapnięciu) przycisku Home, interfejs iOS’a 8 zmniejszy się na tyle, że do dowolnej funkcji/aplikacji dosięgniemy kciukiem tej samej ręki, którą trzymamy telefon. To chyba najlepiej obrazuje dbałość firmy Apple o detale i wygodę użytkowania jej produktów.
Oprócz tego pojawiła się, uwaga, obsługa trybu poziomego!
Większa pojemność i dłuższy czas pracy na baterii
iPhone 6 dostępny będzie w trzech wersjach, które różnić się będą pojemnością: 16GB, 64GB i
128GB.
Powyższe ceny obowiązują, jeśli kupicie iPhone’a 6 w Stanach, podpisując przy tym dwuletnią umowę z operatorem, więc radzimy się nimi nie sugerować.
Jeśli zaś chodzi o czas pracy na baterii, to Apple twierdzi, że iPhone 6 wytrzyma bez ładowania dłużej niz jakikolwiek sprzęt z logiem nadgryzionego jabłka wyprodukowany do tej pory. Jej pojemność, w przypadku iPhone 6 Plus wynosi 2915 mAh. W modelu z 4,5″ wyświetlaczem zamontowano nieco mniejszą – o pojemności 1810mAh. Powyżej przedstawiono jak długo iPhone 6 wytrzyma bez ładowania. 24 godziny rozmów po 3G i 12 godzin surfowania z wykorzystaniem łączności LTE to całkiem niezły wynik. Ciekawe, czy prawdziwy.
Cena i dostępność
Premiera obu wersji iPhone’a 6 odbędzie się 19 września. Tydzień wcześniej będzie już można je zamawiać w Apple Store. Najbliższym względem nas krajem, w którym pojawią się szóstki są oczywiście Niemcy. Jeśli chodzi o ceny, to znamy tylko te, które obowiązywać będą w Stanach Zjednoczonych i to po podpisaniu 2-letniej umowy z operatorem:
iPhone 6
- 16GB: 199$
- 64GB: 299$
- 128GB: 399$
iPhone 6 Plus
- 16GB: 299$
- 64GB: 399$
- 128GB: 499$
Jeśli zastanawiacie się ile może kosztować iPhone 6 Plus w wersji 128GB, bez umowy, w Polsce to podpowiadamy: bardzo dużo. Gdybyśmy mieli strzelać, to obstawilibyśmy kwotę powyżej 4000zł .
iOS 8
Nowa wersja mobilnego systemu Apple ukaże się już 17 września. I będzie dostępna na wszystkie smartfony od iPhone’a 4s wzwyż i tablety od iPada 2 wzwyż. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, o tym co pojawi się w iOS 8, zapraszamy do lektury: