Nowy rozdział rewolucji przemysłowej, która ma i będzie miała jeszcze większy wpływ na społeczeństwo, dzieje się właśnie teraz, na naszych oczach. Jak przewiduje Gartner, z roku na rok zwiększać się będzie liczba zadań, które roboty i drony wykonywać będą zamiast ludzi – i nawet lepiej, niż ludzie.
“Któregoś dnia drony staną się naszymi oczami i uszami” – przewiduje Peter Sondergaard, dyrektor do spraw badań w firmie Garnter. Już w ciągu pięciu najbliższych lat staną się one ważnym elementem działań w wielu środowiskach, takich jak na przykład rolnictwo, opracowania geograficzne albo inspekcje rurociągów i gazociągów. “Drony to tylko jeden z wielu rodzajów nowych technologii, które wykraczają już zdecydowanie poza rejon tradycyjnie pojmowanej informatyki. To po prostu inteligentne maszyny” – dodaje Sondergaard.
Warto zaznaczyć, że według Garntera roboty zastępować będą zarówno pracowników fizycznych, jak i intelektualnych. Zarządzanie finansami, diagnostyka medyczna, wszelkiego typu prace analityczne – we wszystkich tych sferach inteligentne maszyny radzą sobie lepiej niż ludzie. “Praca intelektualna zostanie zautomatyzowana” – przewiduje Sondergaard – “podobnie jak większość prac fizycznych, które zastąpione zostaną przez inteligentne maszyny”.
Jak przewiduje Gartner, już w 2025 roku około jedna trzecia miejsc pracy zostanie zastąpiona przez inteligentne maszyny, roboty lub specjalnie przygotowane oprogramowanie. Na dodatek maszyny będą pracowały szybciej i efektywnie, niż ludzie spełniający podobne zadania. Z tym twierdzeniem zgadza się także Lawrence Strohmaier z firmy Nuverra Envirnmental Solutions. Dodaje, że jedyną branżą, w której wyraźnie rośnie zapotrzebowanie na ludzką siłę roboczą, jest środowisko informatyczne. Potrzeba będzie coraz więcej programistów tworzących oprogramowanie dla robotów, projektujących nowe maszyny i serwisujących je.
Cóż, warto w tym momencie przypomnieć naszą informację sprzed kilku dni – Toshiba “zatrudniła” właśnie pierwszą recepcjonistkę, która jest robotem. Czy naprawdę jest się z czego cieszyć?
Obraz robota w garniturze pochodzi z serwisu Shutterstock.