CTF (ang. Capture the Flag) to międzynarodowy cykl turniejów, w którym drużyny rozwiązują zadania związane z bezpieczeństwem aplikacji webowych i natywnych, programowaniem zwrotnym, kryptoanalizą, algorytmiką i informatyką śledczą i nie tylko. Turnieje odbywają się w dwóch formułach. Pierwsza to “Jeopardy”, w których kilku lub kilkunastoosobowe zespoły starają się w ciągu 24 – 48 h rozwiązać od 20 do 50 zadań z różnych kategorii. Druga odmiana zawodów to atak – obrona, gdzie drużyny z jednej strony mają za zadanie opracowanie rozwiązań zabezpieczających własny serwer, z drugiej szukają luk w zabezpieczeniach przeciwników i dokonują ataków na ich serwery.
Turnieje CTF odbywają się na całym świecie średnio co kilka tygodni i trwają od 8 do nawet 48 godzin. W rozgrywkach może uczestniczyć od 10 – w przypadku finałów, do nawet 2000 drużyn. Rozgrywki mogą być prowadzone zarówno w trybie online, jak i offline, czyli na miejscu. W 2014 roku polska drużyna o nazwie “Dragon Sector” rozegrała 33 rankingowe turnieje, w tym 7 zakończyła na pierwszym miejscu, a 18 razy stawała na podium. Wśród jej członków znajduje się dwóch pracowników zespołu CERT Polska, działającego w ramach instytutu badawczego NASK. Od początku powstania w 1996 roku zespół zajmuje się obsługą incydentów naruszenia bezpieczeństwa i współpracuje z podobnymi jednostkami na całym świecie, zarówno w działalności operacyjnej, jak i badawczo-wdrożeniowej.
Zajęcie pierwszego miejsca w turnieju CTF to ogromny sukces prezentujący najwyższy poziom umiejętności polskich specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Jesteśmy dumni, że jako instytut badawczy NASK mogliśmy wspierać działalność zespołu — podkreśla Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.
Jednym z kluczowych elementów mających wpływ na poziom bezpieczeństwa teleinformatycznego jest czynnik ludzki. Wysokiej klasy specjaliści będący w stanie szybko i profesjonalnie reagować na zagrożenia w cyberprzestrzeni to bez wątpienia jeden z najcenniejszych zasobów każdej gospodarki — podkreśla Piotr Kijewski.