PENTAX K-S2 to najmniejsza na świecie cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa (SLR), której obudowa jest odporna na kurz i niesprzyjające warunki pogodowe. Aparat posiada także możliwość zdalnego sterowania przy robieniu zdjęć, możliwość połączenia z bezprzewodową siecią LAN i funkcję NFC, ułatwiającą komunikację ze smartfonami i tabletami.K-S2. W połączeniu ze swoim kompaktowym rozmiarem, K-S2 wydaje się idealny do robienia zdjęć w trudnych warunkach, poza domem.
Do aparatu dodano kompaktowy obiektyw zmienno ogniskowy, którego długość to zaledwie 41 milimetrów w pozycji złożonej; jego konstrukcja jest także w pełni uszczelniona i odporna na złe warunki atmosferyczne.
Po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej PENTAXA z niewymiennym obiektywem zastosowano uchylny wyświetlacz, pozwalający na patrzenie na obrazy pod różnymi kątami. Po przekręceniu wyświetlacza o 180 stopni można także uruchomić przycisk autoportretu, udostępniony dodatkowo obok klasycznego przycisku wyzwalacza migawki, co w znacznym stopniu ułatwia robienie sobie popularnych ostatnio “selfików”.
Jak się pewnie domyślacie, nie mieliśmy jeszcze okazji przetestować tego modelu, dlatego nie jesteśmy w stanie powiedzieć o nim nic więcej. Na tą chwilę musicie zadowolić się suchą specyfikacją techniczną i sami wyrobić sobie na jej podstawie zdanie o K-S2:
- Obudowa: odporna na kurz i trudne warunki pogodowe. W kluczowych miejscach założono aż sto uszczelek.
- Uchylny wyświetlacz LCD z technologią Air Gapless, pokryty specjalną warstwą żywicy pomiędzy panelem ochronnym a właściwym wyświetlaczem. Pozwala to na obniżenie poziomu odblasków i dyspersji światła.
- System autofocus z modułem SAFOXX. 11 czujników, w tym 9 krzyżowych w środku pola. Według producenta pozwala to na żłapanie ostrości przy oświetleniu -3 EV. Do tego dochodzi również funkcja blokady AF, dzięki której wybrany obiekt urzymywany jest w polu ostrości.
- 20.12 megapikselowa matryca CMOS o częstotliwości ISO51200, która w połączeniu z procesorem obrazu PRIME MII zapewnia według producenta minimalne szumy, nawet na najwyższym ISO. Tutaj pozostajemy sceptyczni, dopóki nie będziemy mogli przetestować tego modelu.
- Wbudowany mechanizm redukcji wstrząsów/stabilizacji obrazu + symulator filtru AA, który w odróżnieniu od zwykłego filtru AA może zostać po prostu wyłączony (można też po prostu zmniejszyć poziom tego efektu, w zależności od fotografowanej sceny).
- Wizjer optyczny z “prawie 100% polem widzenia”
- Migawka o szybkości 1/6000 sekundy oraz funkcja zdjęć seryjnych (5,5 klatki na sekundę)
- Możliwość bezprzewodowego połączenia aparatu ze smartfonem, za pomocą sieci Wi-Fi lub modułu NFC.
- Możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i z dźwiękiem stereo.
- 77-segmentowy czujnik pomiaru światła
- Naddźćwiękowy mechanizm DR usuwania kurzu z matrycy.
Produkt będzie dostępny w Polsce na początku marca. Jak na razie cena pozostaje nieznana.