Jeśli spytacie się dowolnego użytkownika smartfona, o to co zmieniłby w swoim telefonie, prawie na pewno jedną z odpowiedzi będzie “lepsza bateria” albo “dłuższy czas pracy na baterii” lub coś w tym stylu. I właśnie coś w tym stylu zaprezentował StoreDot – startup z Izraela, założony przez Dorona Myersdorfa.
Zaprezentowana przez StoreDot bateria ładuje się w 60 sekund. Przy tak krótkim czasie ładowania, większość użytkowników przestanie się martwić o stan swojej baterii. Zresztą tzw “poweruserzy” wychodząc z domu, już teraz zabierają ze sobą ładowarkę.
Co ciekawe, bateria zaprezentowana przez StoreDot jest efektem ubocznym badań nad… chorobą Alzheimera prowadzonych przez naukowców na Uniwersytetcie w Tel Avivie. Okazuje się, że łańcuch aminokwasów, który atakuje neurony w naszym mózgu, tym samym powodując Alzheimera, ma bardzo dużą pojemność, jeśli chodzi o ładunek elektryczny. Kryształy stworzone z tego aminokwasu, o długości 2 nanomentrów tworzą baterię StoreDot (kryształy przypominają nano-kropki, stąd nazwa startupu). Taka konstrukcja potrafi również magazynować energię błyskawicznie – to dość ważne, jeśli chce się stworzyć baterię, którą można naładować w 60 sekund.
Oczywiście ładowanie, które trwa zaledwie minutę wymaga również odpowiedniej ładowarki. Takiej, która będzie w stanie przesyłać prąd o natężeniu od 40 do 80 Amperów i do tego zmieści się w kieszeni. Prace nad takim urządzeniem trwają, jednak jak na razie StoreDot nie ma żadnych konkretów gotowych do pokazania.
Błyskawicznie ładująca się bateria ma też kilka problemów. Na przykład: jej żywotność będzie o 30% krótsza, w porównaniu do obecnych baterii, stosowanych w smartfonach. Nie znamy jej dokładnej pojemności, ale już teraz izraelski startup zapowiada, że ich ogniwo wymagać będzie częstszego ładowania: telefon zasilany konstrukcją StoreDot trzeba będzie doładować co najmniej raz w ciągu dnia. Jeśli ma to trwać zaledwie 60 sekund, nie będzie to zbyt wielkim problemem.
Nowa bateria, jeśli w ogóle pojawi się na rynku, zrobi to nie wcześniej, niż pod koniec 2016 roku. Ogniwa StoreDot, oprócz producentów smartfonów i tabletów, mogą zainteresować również producentów samochodów elektrycznych.