1) Tworzymy sejf na hasła
Podłączamy do komputera pendrive, na którym zamierzamy założyć sejf z hasłami. Pobieramy ze strony www.keepas.info archiwum zawierające mobilną wersję aplikacji »KeePass- 2.25.zip« i rozpakowujemy je na pendrivie, do wybranego folderu (np. “KeePass”). Uruchamiamy plik »KeePass.exe«. W oknie widocznym na ekranie wybieramy opcję »Enable (recommended)«. Następnie wskazujemy »View | Change Language…« i klikamy »Get more languages…«. Pobieramy polski plik językowy, klikając »Polish | 2.25+«. Rozpakowujemy plik ZIP na pendrivie do folderu “KeePass”. W oknie aplikacji klikamy »Close« i wybieramy »View | Change Language…«, zaznaczamy »Polish« i ponownie uruchamiamy KeePass, klikając »Tak«.
2) Określamy główne hasło
Wybieramy »Plik | Nowy« i wskazujemy folder »KeePass« na pendrivie, jako miejsce zapisu bazy danych zawierającej hasła. W następnym oknie wprowadzamy w polu »Hasło główne« nasze podstawowe hasło, które będzie zabezpieczało bazę danych. Będziemy musieli wpisać je podczas każdego uruchomienia KeePass. Proponujemy użyć frazy złożonej z przynajmniej 15 liter – łatwo zapamiętać np. początkowe litery słów i przedzielić je znakami interpunkcyjnymi. Wpisujemy ponownie hasło i zatwierdzamy je, klikając »OK«.
3) Aktywujemy bezpieczny pulpit
Aby konie trojańskie nie mogły rozszyfrować hasła KeePass, posłużymy się w Windows kontem użytkownika Bezpieczny pulpit. W KeePass wybieramy »Narzędzia | Opcje | Bezpieczeństwo«, zaznaczamy pole »Wpisz klucz główny na bezpiecznym pulpicie«.
4) Uzupełniamy bank haseł
Nasza baza danych jest podzielona na kategorie takie jak “System Windows” i “Internet”. Przed utworzeniem wpisu wybieramy jeden z elementów i klikamy ikonę symbolizującą klucz na pasku ikon
KeePass. Wpisujemy nazwę serwisu, dane logowania do usługi oraz adres URL. Ponieważ nie musimy zapamiętywać hasła, możemy utworzyć nowe, silne hasło, które wygeneruje dla nas opcja »Gene-
ruj hasło | Uruchom generator haseł…«.
5) Automatyczne wprowadzanie haseł
Jeśli chcemy zalogować się do serwisu za pomocą KeePass, klikamy prawym przyciskiem myszy nazwę serwisu w bazie danych aplikacji i wybieramy opcję »Wykonaj Auto-Type«. Narzędzie skopiuje dane logowania do okna otwartej strony WWW. Musimy dopilnować, by adres URL w bazie danych zgadzał się z adresem strony logowania.
6) Rozbudowa sejfu z hasłami
Jeśli chcemy rozbudować funkcjonalność KeePass, wybieramy »Narzędzia | Wtyczki | Pobierz więcej wtyczek…«. Na stronie producenta znajdziemy listę wtyczek wraz z informacjami o aktualizacjach i wersjach. Nasze rekomendacje umieściliśmy w tabeli w górnej części strony. Pobieramy archiwum ZIP, klikając nazwę wtyczki, i rozpakowujemy ją do folderu “KeePass” na pendrivie. Ponownie uruchamiamy KeePass i przechodzimy do sekcji »Narzędzia | Wtyczki«.