Według danych raportu “Migracje zarobkowe Polaków1” przygotowanego przez Work Service aż 20% osób aktywnych zawodowo rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku. Połowa z nich to osoby w wieku 25-45 lat. Wyższe zarobki kuszą 84% respondentów, a co trzecia osoba deklaruje chęć wyjazdu w poszukiwaniu lepszego standardu życia. Do najbardziej pożądanych kierunków należą Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.
Dokąd powinien skierować swe kroki informatyk? Najbardziej intratne posady znajdują się na północy Europy. Według danych Eurostat3 najwięcej ofert pracy dla specjalistów ICT znajdziemy na Islandii, gdzie aż 14% firm poszukuje pracowników w tym sektorze. W Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu – 12 procent. Jeśli poszukujemy ciepłego klimatu, o pracę może być trudniej. Najmniej ofert notuje się we Włoszech oraz Rumunii – jedynie 4% firm potrzebuje informatyków.
Jeśli zatem nie pociąga nas Skandynawia, dokąd w Polsce powinniśmy się udać? Najwięcej specjalistów ICT poszukuje się w województwie mazowieckim- jak podaje Główny Urząd Statystyczny5, aż 8,5 % firm zatrudnia lub planuje zatrudnić pracowników tego sektora. Drugie miejsce przypadło w udziale dolnośląskiemu z wynikiem 5,7% a trzecią lokatę uzyskało małopolskie, gdzie 4,7 % firm intensywnie poszukuje informatyków. Najmniej atrakcyjne dla informatyków rejony to województwo opolskie, podkarpackie, kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie.
Nie tylko region jest jednak istotny, ale też wielkość firmy. Jak podaje bowiem GUS kłopot z zatrudnieniem specjalistów IT mają największe firmy – te zatrudniające powyżej 250 pracowników. W średnich firmach (50-249 zatrudnionych) problem z obsadzeniem stanowisk notuje jedynie 2,5 procent respondentów. Warto zatem przeglądać oferty największych graczy na rynku.