Rekord zgłoszeń na European Rover Challenge

To zdecydowanie rekord w historii podobnych zawodów na całym świecie, gdzie już druga edycja przyciąga tak dużą liczbę zainteresowanych zespołów. Stało się więc faktem, że European Rover Challenge zostało już docenione jako prestiżowe wydarzenie, w którym trzeba wziąć udział, co dodatkowo promuje nasz kraj na mapie interesujących imprez naukowo-technologicznych — mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC.
Rekord zgłoszeń na European Rover Challenge

Zawody ERC odbędą się w dniach 5-6 września 2015 roku na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w woj. Świętokrzyskim. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, czyli nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych. Zawodom towarzyszy Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki.

Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła do RCNT ponad 25 tysięcy widzów. To doskonała okazja do prezentacji także bogatej oferty edukacyjnej Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które rozpoczęło działalność właśnie podczas pierwszego ERC — mówi Marcin Perz z Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, współorganizator wydarzenia. –

W tym roku przygotowaliśmy dodatkowo warsztaty dla nauczycieli, przeprowadzane we współpracy z ESERO, czyli biurem edukacyjnym Europejskiej Agencji Kosmicznej — dodaje.

Zespoły zgłoszone do ERC 2015 czeka teraz weryfikacja nadsyłanych dokumentów technicznych konstrukcji. Oceną materiałów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego.

W tym roku do grona jurorów dołączył m.in. szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Giancarlo Genta z Politechniki Turyńskiej, znany ekspert w dziedzinie robotyki — mówi Piotr Węclewski, przewodniczący jury. Wspierać ich będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Zawody ERC zostaną poprzedzone konferencją biznesową Space Days Poland, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż, zainteresowanych nawiązaniem relacji handlowych, transferem wypracowanych technologii czy też doświadczeń w zarządzaniu projektami. Wydarzeniom patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostały Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Województwo Świętokrzyskie, Mars Society Polska, Planet PR oraz Trio Conferences. Organizatorami ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z woj. Świętokrzyskiego.

Pełna lista zgłoszonych zespołów na stronie www.roverchallenge.eu