Trudno jest wyobrazić sobie życie bez urządzeń cyfrowych. Laptopy, tablety, smartfony, nowoczesne telewizory LCD i LED – to nasza codzienność. Korzystamy z nich nie tylko w pracy, również w czasie wolnym, często od wczesnych godzin porannych, aż do późnych godzin nocnych. Mimo niewątpliwych zalet jakie oferują, wszystkie te urządzenia mają jedną wspólną cechę: ich ekrany emitują niebieskie światło, zwane również światłem widzialnym o wysokiej energii.
Jakość takich ekranów stale się poprawia, co wpływa na zwiększoną emisję niebieskiego światła. Ponieważ z większości tych urządzeń korzystamy z bliskiej odległości, nasze oczy są w jeszcze większym stopniu narażone na światło emitowane przez ich ekrany. Co więcej, urządzenia cyfrowe wymuszają na nas nieustanne przenoszenie wzroku pomiędzy zdjęciami, ilustracjami a tekstem lub podążanie za poruszającymi się obrazami, co obciąża układ akomodacji. Nie służą nam także żarówki energooszczędne.
Niebieskie światło
Samo niebieskie światło stanowi zjawisko naturalne – jest obecne w świetle dziennym i wpływa na regulację naszego cyklu dobowego – jednak nadmierna ekspozycja na jego oddziaływanie może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok i powodować różne dolegliwości, takie jak zmęczenie, suchość, pieczenie i podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, a nawet bezsenność (nadmiar niebieskiego światła hamuje wytwarzanie melatoniny – hormonu regulującego rytm snu i czuwania).
BlueControl
Niebieskiego światła nie możemy wyeliminować, ale możemy ograniczać jego szkodliwe działanie. Z pomocą przychodzą nam okulary, a ściślej mówiąc soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną BlueControl, która neutralizuje niebieskie światło, zapobiegając powstawaniu powyższych objawów i zwiększając komfort korzystania z urządzeń cyfrowych.
Powłoka BlueControl posiada także dodatkowe zalety: eliminuje odbicia światła powstające na powierzchni soczewek (refleksy), podnosi kontrast widzenia, chroni przed zarysowaniami i ułatwia ich czyszczenie. Niemniej jednak wieczorem najlepiej odłożyć komórkę i tablet, żeby oczy mogły odpocząć.
Zdrowe oczy w cyfrowym świecie
Kilka praktycznych porad, które pomogą Ci dbać o zdrowy wzrok podczas korzystania z urządzeń cyfrowych:
- Ekran komputera lub telewizora powinien znajdować się bezpośrednio przed Tobą i nieco poniżej poziomu oczu tak, aby kąt patrzenia nie przekraczał 35 stopni.
- Należy zapewnić odpowiednią odległość oczu od ekranu. W przypadku komputerów i laptopów najlepiej jest, aby ich ekrany znajdowały się w odległości wyprostowanej ręki.
- Urządzenia przenośne należy trzymać w bezpiecznej odległości od oczu i nieco poniżej poziomu oczu.
- Należy ograniczać powstawanie odbić światła (refleksów). W tym celu należy czyścić regularnie ekran, przyciemnić światło główne w pomieszczeniu i unikać wysokich poziomów jasności ekranu.
- Należy często mrugać, aby zapobiegać wysychaniu oczu.
- Należy robić regularne, krótkie przerwy, podczas których oczy będą mogły odpocząć od ekranu.