W pierwszej dziesiątce znaleźli się polscy dystrybutorzy – Action, AB i ABC Data, Lenovo Technology Poland, Komputronik, IBM Polska, Asseco Poland, Microsoft i Dell Polska. Ich łączne przychody to ponad 17 mld zł! Dane dystrybutorów zostały oczyszczone z wpływu sprzedaży telefonów oraz sprzętu RTV/AGD.
Według danych IDC Poland, największy udział w sprzedaży produktów i usług IT w Polsce ma sprzęt (53,5%, 18,2 mld zł). Stąd tak duża dominacja jego dostawców w pierwszej dziesiątce. Na drugim miejscu pod względem udziału w rynku IT są usługi (30%, 10,2 mld zł), a na ostatnim sprzedaż oprogramowania (16,5%, 5,6 mld zł).
W zeszłym roku można było mówić – w kontekście projektów IT – o załamaniu w sektorze publicznym. Niższe przychody firm IT, niekiedy nawet o ponad 60%, związane były przede wszystkim z osłabieniem koniunktury na skutek wyczerpywania się funduszy unijnych z perspektywy finansowej 2007-2013. Brakowało kontraktów, ponieważ zlecający czekają na pieniądze z finansowania strukturalnego na lata 2014-2020. Spowodowało to przesunięcie w czasie uruchomienia kolejnych inwestycji. Wyraźna poprawa powinna nastąpić w II połowie roku wraz z faktycznym uruchomieniem finansowania z nowej perspektywy. Oczekiwany jest też prężny rozwój sektorów zdrowia, edukacji i przemysłowego.
Jak wynika z raportu ITwiz Best 100, na rynkach zagranicznych coraz większą popularnością cieszą się usługi polskich programistów. W pierwszej 10. największych eksporterów produktów i usług IT w roku 2014 znalazło się aż 6 firm oferujących usługi związane z realizacją projektów dla klientów zagranicznych – Ericpol, Tieto Poland, Luxoft Poland, GTECH Poland, Future Processing i Sii. Zatrudniają one ok. 6200 osób. W czołówce znalazły się także: Comarch (2. miejsce), NTT System (3.), itelligence (8.) oraz Wincor Nixdorf (9.).
W raporcie opublikowane są także wyniki badania wśród CIO i dyrektorów IT polskich firm i instytucji. W większości dużych, zatrudniających powyżej 250 osób (79% ankietowanych) i aż 44% firm zatrudniających powyżej 1000 osób. CIO i dyrektorów IT zostali zapytani o budżet IT, plany i priorytety w wydatkach na technologie informatyczne. W tym roku jedynie ok. 18% analizowanych firm zmniejszyło wydatki na IT, a prawie 59% zwiększyło je.
Wśród obszarów, w których budżet na IT zwiększył się, najczęściej wymieniane były: rozwój dotychczasowych systemów (53% odpowiedzi), bezpieczeństwo (46%) i wynagrodzenia pracowników działu IT (37%). Najczęstszymi odpowiedziami na temat obszarów, których dotknęło zmniejszenie wydatków były: w żadnym (37,9%), utrzymanie dotychczasowych systemów IT (35,6%) i zakupy sprzętu (30%).
Przedstawiciele departamentów IT odpowiedzieli również na pytania dotyczące podejścia do projektów związanych z “najgłośniejszymi” dziś trendami na rynku: Internetem rzeczy (IoT), Social Media, Big Data, cloud computing i technologiami mobilnymi. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się projekty związane z IoT. Tylko 15% respondentów zadeklarowało, że uruchomiło, rozszerza lub kontynuuje tego typu wdrożenie. W przypadku projektów Big Data jest to 31% firm, social media – 43,7%, cloud computing – 56,3%, a rozwiązań mobilnych – 73,6%.
Więcej informacji o raporcie ITwiz Best 100 na stronie best100.pl.