Technologia pomoże rozwijać polskie miasta

Technologia pomoże rozwijać polskie miasta

Co tydzień miasta na całym świecie powiększają się o dodatkowy milion mieszkańców. Szacuje się, że w 2050 w miastach będzie mieszkało 6 mld ludzi, choć zajmują one tylko 2 proc. powierzchni Ziemi. Zdaniem Anny Dąbrowskiej z Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych (CATI), zanieczyszczenie środowiska, przemiany demograficzne i rosnąca cyfryzacja życia to wyzwania, na które będą musiały zareagować także polskie miasta. Odpowiedzią jest realizacja koncepcji Smart City.

Z kolei Jan Maciej Czajkowski, wiceprezes Związku Miast Polskich we wspomnianym materiale, wylicza, jakimi zasadami powinny kierować się aglomeracje, które chcą funkcjonować w sposób “Smart”. –

Przede wszystkim powinny posiadać sprawną infrastrukturę komunikacyjną (w tym telekomunikacyjną), pełniącą rolę układu krwionośnego niezbędnego dla zdrowia i życia miast — mówi Jan Maciej Czajkowski.

Tworząc raport postawiliśmy przed sobą trzy pytania: dlaczego, w jakie rozwiązania i jak inwestować w Smart City. Zależało nam na potraktowaniu tematu w sposób jak najbardziej wyczerpujący, pokazując różne podejścia i pomysły na wdrożenie IT w przestrzeniach miejskich. W tym celu poprosiliśmy o opinię niezależnych ekspertów. Ludzi nauki, biznesu, dziennikarzy, przedstawicieli administracji lokalnej i samorządowej. To na bazie ich doświadczeń powstał ten materiał — wyjaśnia Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska.

Oprócz opinii ekspertów w raporcie znajdują się także przykłady innowacyjnych projektów IT zrealizowanych na całym świecie, szereg inspiracji, dobrych praktyk i konkretnych porad, dotyczących pozyskiwania środków z UE na projekty Smart City. Raport można pobrać ze strony www.smartcity2020.pl.

Więcej:trendy