Głównym twórcą tego eksperymentu jest neurobiolog z Duke Uniwersity Medical Center – Miguel Nicolelis. Wraz z pomocą zespołu współpracowników udało mu się połączyć cztery mózgi szczurów w taki sposób, by były one w stanie wymieniać się informacjami z innymi mózgami w czasie rzeczywistym.
Jak twierdzą naukowcy, uruchomiony w ten sposób Brainet (“Mózgosieć…”) radził sobie całkiem skutecznie – gryzonie skutecznie rozwiązywały problemy obliczeniowe takie jak przetwarzanie obrazu, przechowywanie danych czy ich przywoływanie. Mało tego, naukowcy wykorzystali go także do przewidywania pewnych zjawisk i stwierdzili, że stworzony z czterech szczurów mózg odgadł prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu z dokładnością o 41 procent większą, niż miało to miejsce w przypadku pojedynczego szczurzego mózgu.
Ten sam zespół stworzył również sieć mózgową składającą się z dwóch grup małp, które umieszczone zostały w oddzielnych pomieszczeniach i dzieliły się jedynie falami neuronowymi. Następnie małpy miały za zadanie kontrolowanie ruchów wirtualnej małpy wyświetlanej na ekranie. Jedna małpa odpowiedzialna była za ruch w jednym kierunku, kolejna za inne wektory ruchu ramienia. Wspólnie mały były w stanie kontrolować wirtualne ramię z ekranu.
Jaki jest cel tych eksperymentów? Jak deklaruje Nicolelis, mogą one pomóc w rozwoju urządzeń i technik, które będą w stanie przywrócić normalne życie pacjentom z ciężkimi urazami bądź chorobami mózgu.