Poradnik: SOS Zaginiony telefon!

Poradnik: SOS Zaginiony telefon!

Zginął telefon? Nie tylko my znaleźliśmy się w takiej sytuacji – tysiące smartfonów zmienia właścicieli każdego roku w Polsce. Część urządzeń znika w wyniku nieuwagi ich posiadaczy, wiele trafi a w niepowołane ręce. Według statystyk przestępstw zgłoszonych na policję liczba kradzieży spada: w 2005 roku skradziono ponad 87 124 telefony (o wartości przekraczającej 250 zł), w 2012 roku liczba przestępstw tego typu spadła do 46 585. Zgubę bardzo często, na wzór samochodowego immoblizera, możemy zdalnie zablokować. Warto o tym pamiętać również wtedy, gdy decydujemy się na zakup używanego telefonu. W Sieci znajdziemy bazy danych zawierające numery IMEI skradzionych urządzeń.

Pewnym rozwiązaniem mogłyby okazać się aplikacje typu kill switch, których zadaniem jest zdalne uśmiercanie telefonu. Dysponując opcją zdalnego kasowania danych lub dezaktywacji smartfonu, zabezpieczyliśmy swoje dane i nie tracili czasu na procedurę związaną ze zgłoszeniem kradzieży policji oraz przekazaniem potwierdzenia takiego zgłoszenia operatorowi telefonii komórkowej. Nasza błyskawiczna reakcja uniemożliwiłaby w takiej sytuacji przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu lub wykorzystanie naszej cyfrowej tożsamości. Apple, Google i Microsoft wyposażyli już swoje mobilne systemy operacyjne w odpowiednie opcje ochronne. Na kolejnych stronach radzimy, jak postępować ze smartfonami z Androidem, iOS-em oraz z Windows, by je zlokalizować, zablokować lub usunąć dane, bez używania dodatkowych aplikacji. Podpowiadamy również, jak przygotować się do późniejszego lokalizowania urządzeń. Jeśli poprawnie skonfigurujemy smartfon, zobaczymy jego położenie na mapie. W każdym z trzech przypadków producenci urządzeń korzystają z GPS, co pozwala ustalić położenie zguby z dokładnością nawet do kilku metrów. Jeśli GPS nie jest aktywny, zawsze pozostają do dyspozycji mniej dokładne dane o lokalizacji uzyskiwane za pośrednictwem WLAN i masztów stacji przekaźnikowych. Lokalizacja nie będzie możliwa, jeśli urządzenie jest wyłączone. W przypadku kradzieży funkcja lokalizacji może się okazać pomocna dla policji, jednak trzeba działać szybko, zanim złodziej wyłączy telefon. Czy wytropienie złodzieja okaże się możliwe, nie zależy wyłącznie od upływu czasu i położenia urządzenia. W centrach miast zlokalizowanie smartfonu jest trudne, za to w terenie mniej zabudowanym szanse znalezienia zguby rosną.

Android

Google zadbał o wbudowanie w Androida opcji lokalizacji zagubionych urządzeń. Za pośrednictwem Menedżera urządzeń Android możemy zlokalizować przez Internet wszystkie telefony komórkowe wyposażone w systemy operacyjne Google’a w wersji 2.2 lub nowszej.

1. Aktywacja Menedżera

urządzeń Android

Aby lokalizacja smartfonu z Androidem była możliwa, musimy najpierw odpowiednio skonfigurować telefon. Na smartfonie wybieramy »Aplikacje | Ustawienia Google | Menedżer urządzeń Android«, zaznaczamy pole przy »Zlokalizuj zdalnie to urządzenie « oraz opcję »Zezwalaj na zdalną blokadę i wymazywanie«. W oknie »Aktywować administratora urządzenia« klikamy »Aktywuj «. W przypadku urządzeń z Androidem 4.1 lub nowszym dodatkowo wybieramy »Aplikacje | Ustawienia Google |Lokalizacja«, następnie ustawiamy przełącznik »Raportowanie lokalizacji« na »Wł.« i w oknie dialogowym wskazujemy opcję »Zgadzam się«, by aktywować lokalizację.

2. Lokalizowanie, blokada oraz usuwanie danych

Logujemy się na stronie android.com/devicemanager na swoje konto Google’a. Po chwili w oknie przeglądarki zobaczymy na mapie Google’a podgląd przybliżonej lokalizacji urządzenia. Możemy również skorzystać z opcji połączenia się z urządzeniem, blokady telefonu lub usuwania z niego danych.

Iphone

Telefony Apple’a to ulubiona zdobycz złodziei. Producent wbudował w swoje smartfony opcję umożliwiającą wytropienie iPhone’a już w iOS 5. Do tego celu wykorzystywany jest iCloud, który umożliwia zdalne zablokowanie smartfonu lub usunięcie z niego danych.

1. Konfiguracja iCloud i lokalizacja

Lokalizacji iPhone’a dokonujemy za pośrednictwem usługi iCloud Apple’a. Do korzystania z niej wymagane jest utworzenie darmowego identyfikatora Apple ID, który najczęściej posiadają już właściciele iPhone’ów. Jeśli jeszcze nie mamy konta w usłudze iCloud, utworzymy je, otwierając stronę https://appleid.apple.com/pl. Na iPhonie wprowadzamy swoje Apple ID, wybierając »Ustawienia« i »iCloud«. iCloud oferuje znacznie więcej niż lokalizacja telefonów z iOS. My musimy jedynie włączyć lokalizację, co zrobimy, wybierając »Ustawienia | iCloud« i »Znajdź mój iPhone«.

2. Wysłanie wiadomości do znalazcy

Jeśli nasz telefon zaginie, logujemy się na stronie icloud.com za pomocą swojego Apple ID i hasła. Następnie wybieramy »Mój iPhone «. W oknie przeglądarki zobaczymy mapę. Jeśli widnieje na niej zielony punkt, oznacza to, że iPhone jest połączony z Siecią. Za pośrednictwem iCloud możemy m.in. odtworzyć sygnał dźwiękowy (opcja »Odtwórz dźwięk«), usunąć dane z iPhone’a (»Wymaż iPhone«), lub, wybierając opcję »Tryb utraty«, zablokować dostęp i wyświetlić wiadomość na ekranie iPhone’a.

Windows Phone

Jeśli zaginie nam telefon z Windows Phone, spróbujmy go ponownie namierzyć za pomocą wyposażenia pokładowego. Również tym przypadku za podstawowe narzędzia umożliwiające zlokalizowanie zguby nie musimy płacić.

1. Skorzystanie z konta Windows (Live ID)

Do lokalizacji smartfonu z Windows niezbędne jest założenie konta Windows Live ID. Jeśli nie mamy takowego, możemy je utworzyć, odwiedzając stronę https://signup.live.com. Następnie konieczne będzie połączenie Windows Live z naszym telefonem. W tym celu wybieramy »Ustawienia«, następnie »Konta e-mail+konta« i w kolejnym kroku »Dodaj konto | Windows Live«. Aby zezwolić na lokalizację urządzenia, w telefonie z Windows wskazujemy »Ustawienia « i przechodzimy do opcji »Lokalizacja«, gdzie włączamy »Usługi lokalizacyjne«.

2. Lokalizowanie, blokada i usuwanie

danych z telefonu z Windows Phone

Jeśli zgubimy telefon z Windows, pierwszym adresem, który powinniśmy odwiedzić, jest strona windowsphone.com. Klikamy rozwijalne menu »Mój telefon« i wybieramy opcję »Znajdź mój telefon

«. Podajemy swój Windows Live ID i hasło. Lokalizacja urządzenia (jeśli jest ono aktywne) powinna zostać wyświetlona na mapie. Opcje blokowania telefonu oraz wymazywania danych znajdziemy w menu widocznym po prawej stronie. Gdyby telefon znajdował się w pobliżu, pomocne będzie aktywowanie sygnału dźwiękowego, za pomocą opcji »Włącz dzwonek«. Lokalizowanie, odtwarzanie sygnału dźwiękowego, blokada i wymazywanie danych – mobilne systemy operacyjne oferują solidne wyposażenie, pozwalające odnaleźć zaginione smartfony. Jednak wyszczególnione poniżej aplikacje dają nam jeszcze więcej.

1. Znajdowanie przyjaciół

Jeśli doszło do kradzieży telefonu, to najczęściej zdarzenie takie nastąpiło w zamieszaniu, na koncercie, przedstawieniu, zabawie w klubie. Apple oferuje darmową aplikację Find My Friends (1a). Za jej pośrednictwem możemy poprosić przyjaciół o pomoc i wyśledzić na mapie lokalizacje telefonu. W przypadku Androida warto sięgnąć po aplikację »Znajdź moich przyjaciół!« (1b), która oferuje podobną funkcjonalność.

2. Zdalne zarządzanie Androidem

Nieodpłatne narzędzie AndroidLost umożliwia zdalne sterowanie smartfonem przez Internet. Jeśli złodziej wyłączy GPS i WLAN, możemy, posługując się webowym interfejsem AndroidLost.com, ponownie aktywować usługi.

3. Aplikacje do ochrony

Opcje umożliwiające odnalezienie telefonu bardzo często stanowią element aplikacji ochronnych. Avira Antivirus Security (Android) oraz Avira Mobile Security (iOS) zaopatrzone są w narzędzia do lokalizacji, blokowania urządzeń oraz usuwania danych.