“Wudo najłatwiej wytłumaczyć przez podobieństwo do sieci peer-to-peer (P2P), jak Bittorrent. Twój komputer łączy się z Microsoftem i pobiera zaufaną listę plików, których potrzebuje do wykonania aktualizacji. Następnie “pyta” innych użytkowników sieci w pobliżu, czy mają pliki, których potrzebujesz” — mówi Chester Wisniewski, Sophos Senior Security Advisor. W najgorszym przypadku twój komputer skończy ściągając najnowsze uaktualnienia z serwerów Microsoftu. W najlepszym, z innego komputera w twojej sieci domowej lub lokalnej, który ten update ma już za sobą. Dzięki temu, jeśli masz do zaktualizowania na przykład 3 komputery, wystarczy, że jeden z nich pobierze potrzebne pliki, a reszta będzie mogła skorzystać z jego zasobów, ściągając update zwykle od 10 do 100 razy szybciej.
Jeśli twój komputer nie znajdzie potrzebnych plików w sieci lokalnej, to tak jak w przypadku sieci torrent, będzie szukał wśród innych najbliższych komputerów w internecie, które mogłyby pomóc. Dzięki temu serwery Microsoftu są mniej obciążone i działają bardziej efektywnie, a ty ściągasz update możliwie najszybciej.
Ale to wymaga poruszenia trzech kluczowych kwestii:
- Czy bezpieczenie jest ściągać zaufane aktualizacje od niezaufanych komputerów?
- Czy muszę udostępniać, żeby pobierać?
- Czy WUDO jest włączone automatycznie?
Odpowiedź brzmi: “Tak”, “Tak” i “Tak.”
Włączone domyślnie
Niestety funkcja jest włączona bez wiedzy użytkownika po instalacji systemu, co może spowodować znaczące pogorszenie jakości łącza internetowego – gdy pobierzesz aktualizację, inni użytkownicy będą korzystali z twoich plików i obciążali twój internet. Na szczęście, w razie potrzeby WUDO można wyłączyć. Trzeba udać się do wcale nie tak oczywistej sekcji: Ustawienia -> Uaktualnienia i bezpieczeństwo -> Windows Update – Ustawienia zaawansowane -> Wybierz sposób instalowania aktualizacji -> Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.
Masz trzy możliwości:
- WUDO wyłączone. Twój komputer pobierze aktualizacje tylko z serwerów Microsoftu.
- Komputery w sieci lokalnej. WUDO będzie wymieniać pliki tylko wewnątrz sieci lokalnej.
- Komputery w sieci lokalnej i w Internecie. WUDO będzie potencjalnie wymieniać pliki z komputerami spoza sieci lokalnej.
Z którego ustawienia powinieneś skorzystać? “Jeśli masz więcej niż jeden komputer w swojej sieci LAN, środkowa opcja pozwoli pobrać akutalizacje efektywniej, bez dodatkowego obciążania łącza. Jeśli możesz sobie pozwolić na udostępnianie części swojego łącza na upload, wybierz trzecią opcję, a zrobisz przysługę zarówno sobie, bo szybciej ściągniesz aktualizacje, innym użytkownikom, bo będą mogli pobierać od ciebie, jak i Microsoftowi, bo dzięki temu zmniejszą obciążenie własnych serwerów. Należy po prostu pamiętać, że opcja trzecia jest wybrana standardowo i musisz ją zmienić, jeśli ci nie odpowiada” – radzi Wisniewski.