Egzoszkielety, protezy oka, wspomagacze mózgu, sterowanie myślami – na całym świecie laboratoria naukowe pracują nad wytworzeniem sztucznych narządów i kończyn, które nie tylko z powodzeniem zastępują utracone biologiczne odpowiedniki, ale przewyższają je funkcjonalnie. Droga do pełnej symbiozy biologicznej i mechanicznej jest jeszcze długa, niemniej pokazujemy, co już dziś jest możliwe i czego się spodziewać w najbliższych latach.
Proteza ręki niczym z “Gwiezdnych Wojen”
DEKA Arm System to jedna z najbardziej zaawansowanych protez dłoni i przedramienia. “Ręka Luke’a” jak ją nazwano (gdyż nieodmiennie kojarzy się ze sztuczną ręką jednego z głównych bohaterów sagi pt. “Gwiezdne wojny”) potrafi konwertować impulsy nerwowe wysyłane przez mózg i sterujące kończyną. Urządzeniu daleko jeszcze do precyzji prawdziwej dłoni, niemniej proteza jest na tyle dokładna, że bez problemu za jej pomocą można chwycić surowe jajko, nie uszkadzając go. Rozwój urządzenia był wspierany przez amerykańską agencję DARPA.
Siedmiopalczasty robot
Dla tych, którzy zawsze chcieli mieć dwa dodatkowe palce, naukowcy z MIT opracowali robota umożliwiającego człowiekowi dysponowanie siedmiopalczastą dłonią. Dwa dodatkowe palce są połączone z czujnikami umieszczonymi w nakładanej na rękę specjalnej rękawicy i potrafią pracować niezależnie, można im np. zlecić… otwieranie butelek.
Cyborg perkusista
Jason Barnes to perkusista potrafiący grać znacznie szybciej od wielu kolegów po fachu. Pomaga mu
w tym zrobotyzowana proteza trzymająca jedną z dwóch pałeczek. Wbudowany algorytm muzyczny
pozwala improwizować i tworzyć własne rytmy na podstawie odtwarzanego zegara.
Sztuczna siatkówka
Naukowcy z monachijskiego Uniwersytetu Technicznego do budowy prototypu sztucznej siatkówki starają się wykorzystać grafen, który ich zdaniem zapewnia optymalne parametry związane z przesyłem sygnałów do nerwu wzrokowego.
Telepatyczny Google Glass
Wyobraź sobie specyficzną wersję Google Glass, w której – aby zrobić zdjęcie – wystarczy o tym pomyśleć. Taki projekt już istnieje. Firma NeuroSky Mindwave opracowała specjalny czujnik fal mózgowych, który w połączeniu z gadżetem wyszukiwarkowego giganta umożliwia wywoływanie poszczególnych funkcji myślami.
Ramię robota sterowane myślami
Już w 2012 roku na Uniwersytecie w Pittsburghu przeprowadzono zakończony sukcesem eksperyment. Niemal całkowicie sparaliżowana kobieta, której umysł za pomocą dwóch elektrod podłączono do zrobotyzowanego ramienia, była w stanie wyłącznie za pomocą własnych myśli nakierować sterowane przez nią urządzenie tak, by samodzielnie zjeść kawałek czekolady, który do ust włożyła jej właśnie sterowana jej myślami ręka robota.
Komórka ładowana tarciem
Na Uniwersytecie Pekinie też opracowano generator wykorzystujący ludzi jako źródło energii. W tym przypadku rozwiązanie ma ułatwić m.in. ładowanie urządzeń przenośnych. Użytkownik poprzez pocieranie palcem odpowiedniego miejsca na wyświetlaczu tworzy ładunki elektrostatyczne, które następnie są przesyłane za pośrednictwem specjalnych elektrod do tylnej części urządzenia i znajdującego się tam akumulatora