“Żyjemy w epoce wyświetlaczy. To dzięki nim udostępniamy informacje, komunikujemy się. Dzięki wyświetlaczom budujemy wizję przyszłości”
powiedział dr Han w swoim wystąpieniu zatytułowanym “W jaki sposób wyświetlacze zmienią nasze życie”. Ekrany znajdują zastosowanie już nie tylko w elektronice powszechnego użytku, sprzęcie komputerowym i urządzeniach przenośnych, lecz także w samochodach, szpitalach oraz szkołach. Odgrywają coraz ważniejszą rolę dla społeczeństwa.
“OLED to początek rewolucji światła, która otworzy przed nami świat o jakim zawsze marzyliśmy”
powiedział dr Han, który jako pierwszy w historii targów dyrektor generalny firmy produkującej wyświetlacze wygłosił przemówienie inauguracyjne. Do tej pory zaszczyt ten przypadał w udziale szefom przedsiębiorstw z branży elektroniki użytkowej.
Podczas wystąpienia dr Han wyjaśnił publiczności wyjątkowość ekranów OLED, które ze względu na wysoce realistyczny obraz w połączeniu z dynamiką formy jaką mogą przybrać, jako jedyne są w stanie przezwyciężyć niedoskonałości konwencjonalnych wyświetlaczy. Niespotykaną jasność oraz wierne odwzorowanie barw w matrycach OLED zapewnia zupełnie nowy rodzaj organicznych diod, które są źródłem emisji własnego światła. Rozwój innowacyjnych materiałów OLED sprawił, że mogą one przyjmować elastyczne i przezroczyste formy. Dzięki tym cechom ekrany LG OLED pozwolą na wcielenie w życie rozwiązań, które dotychczas pozostawały tylko w sferze wyobraźni.
Dr Han zapewnił w swoim przemówieniu, iż prace badawczo-rozwojowe firmy LG Display przede wszystkim koncentrują się na zapewnieniu konsumentom takich wartości użytkowych, których nie można osiągnąć stosując konwencjonalne wyświetlacze. Dlatego w przyszłości matryce OLED mogą znaleźć zastosowanie w różnorodnych dziedzinach, od elektronicznej odzieży i akcesoriów do noszenia na ciele tzw. “wearables”, po modę, wyposażenie domów i aranżacje wnętrz.
W prezentacji inauguracyjnej uczestniczyli też: profesor uniwersytetów University of Rochester w Nowym Jorku oraz Hong Kong University of Science and Technology, dr Ching W. Tang, nazywany także “ojcem technologii OLED”; prof. dr Peter Zee, założyciel oraz prezes Red Dot Design Award, a także Udo Heider, wiceprezes spółki Merck, ogólnoświatowej firmy z branży chemicznej i materiałowej. W swoich wystąpieniach prelegenci akcentowali przewagi technologii OLED, które pozwalają urzeczywistniać wizjonerskie rozwiązania.
Według dr Ching W. Tang
“Matryca OLED ze względu na brak podświetlenia oraz dodatkowych warstw jest znacznie mniej skomplikowana od panela LCD, co oznacza, że z czasem też tańsza w produkcji. Wyświetlacze OLED mają wyjątkowe i wręcz wspaniałe właściwości: mogą być składane, zwijane, elastyczne, “ubieralne” (wearable) i do tego przezroczyste. Dlatego bez cienia wątpliwości, możemy stwierdzić, że to na tej technologii będą oparte wyświetlacze nowej generacji”.
Podczas prezentacji odtworzono także film z wypowiedzią sir Ridleya Scotta. Sławny reżyser stwierdził, że matryca OLED jest pierwszym wyświetlaczem, który pozwala zobaczyć idealną czerń, dzięki czemu kolory stają się żywsze, a kontrast wyraźniejszy. Filmy oglądane na ekranie telewizora OLED wyglądają dokładnie tak, jak w wyobraźni twórcy.
“Myślę, że OLED jest przełomowym rozwiązaniem. Osobiście chciałbym, aby wszystkie moje filmy oglądano na rewolucyjnym telewizorze OLED”
dodał sir Ridley Scott.
Podczas inauguracji targów IFA firma LG Display zaprezentowała kilka prototypowych ekranów z matrycami OLED, w tym 111-calowy “falisty” dwustronny ekran (Vertical Tiling OLED), wykonany z trzech połączonych ze sobą wyświetlaczy OLED Ultra HD o przekątnej 65-cali każdy.
Pokazano także 55-calowy dwustronny ekran biznesowy ważący zaledwie 12 kilogramów, którego obudowa ma grubość około 5,3 mm, czyli mniej niż najnowsze smartfony, dzięki czemu ekran taki może mieć szerokie zastosowanie komercyjne. Ponadto, firma LG Display zaprezentowała ultra smukły (poniżej 1 mm), 55-calowy wyświetlacz OLED, który wyposażono w magnetyczny uchwyt pozwalający na szybkie przymocowanie go do ściany, tworząc z nią niemal idealnie płaską powierzchnię.