Transfer danych uruchamiamy przez zbliżenie do siebie dwóch adapterów. Wcześniej w aplikacji należy wybrać dane, które chcemy wysłać, a na urządzeniu odbiorczym wybrać przycisk “Odbierz”. W ten sposób możliwe jest np. przesyłanie plików pomiędzy Androidem i iOS, co do tej pory było bardzo kłopotliwe.
Powyższe zastosowanie to tylko jeden z możliwych scenariuszy. Technologia jest cały czas rozwijana i można się spodziewać, że w przyszłości trafi
na stałe do urządzeń mobilnych (nie poprzez dołączane adaptery) i nie tylko. Pierwszym smartfonem, w którym ją zastosowano był Fujitsu Arrows NX F-04G. Nad rozwojem i propagowaniem technologii czuwa konsorcjum, w skład którego wchodzą takie firmy jak Sony, Olympus, Toshiba, Buffalo, Fujitsu, JVC Kenwood, Ricoh czy Sharp. Możemy zatem stwierdzić z dużą dozą pewności, że ta technologia znajdzie się w przyszłych smartfonach, telewizorach czy aparatach cyfrowych.
Technologia TransferJet umożliwia przesyłanie z teoretyczną szybkością 560 Mb/s. Efektywne transfery wynoszą ok. 375 Mb/s. Opisywane adaptery Toshiby oferują szybkość ok. 200 Mb/s, czyli 25 MB/s i jest to szybkość rzeczywiście uzyskiwana. Podczas naszych testów, plik o rozmiarze 700 MB został przesłany z komputera na smartfon z Androidem w 32 sekundy.
Jako że obraz wart jest tysiąca słów, poniżej prezentujemy film na którym przedstawiciel Toshiby prezentuje działanie tej technologii.
Jeśli macie dodatkowe pytania, dajcie znać w komentarzach. Dysponujemy opisywanymi adapterami i w miarę możliwości postaramy się odpowiedzieć.