Philips Hue: bardzo mądre żarówki

Philips Hue: bardzo mądre żarówki

Nowy system firmy Philips można powiązać z kanałami danych poprzez usługę IFTTT, a od 2016 roku zintegrować z Apple Homekit, platformą dla inteligentnego domu. Zestaw startowy Philips Hue to 3 żarówki LED lub lampa LED, kabel sieciowy, mostek (z zasilaczem), łączący aplikację z żarówkami lub lampami. Mostek łączymy i konfigurujemy z domowym routerem Wi-Fi, z możliwością rozszerzenia zestawu Hue o kolejne żarówki lub lampy i sterowania aż 50 punktami światła jednocześnie.

W ofercie dostępny jest również pierwszy na świecie bezprzewodowy, inteligentny przełącznik – Hue Tap. Umożliwia on ustawienie czterech ulubionych scen świetlnych, które można dowolnie zmieniać czterema przyciskami. Hue Tap nie potrzebuje zewnętrznego źródła zasilania, a uruchamiany jest dzięki energii kinetycznej.

16 milionów możliwości

System Philips Hue daje użytkownikowi pełną kontrolę nad światłem. –

Dzięki regulowanemu, białemu światłu i pełnemu spektrum kolorów, zaaranżujemy każdą przestrzeń — mówi Paweł Morawski z Philips Lighting University. –

Do dyspozycji mamy 16 milionów kolorów, którymi aranżujemy różne “sceny świetlne”. Na przykład, wybieramy zdjęcie – z aplikacji lub własnej biblioteki – i używamy go jako palety barw, przeciągając znacznikiem kolorów po obrazie, a żarówki lub lampy odtworzą kolor ze zdjęcia. Efekt jest natychmiastowy — dodaje.

Przykłady aplikacji do tworzenia scen kolorystycznych:

– Hue Pro

– Goldee

– Espresso

– Hue Plus

– Palettes for Hue

– Goshes

– Huedini

– HueMate

System Hue współgra też z dźwiękiem. Samodzielnie możemy zsynchronizować źródła światła z wybranymi plikami muzycznymi, aby pulsowały w rytm nagranych utworów, uzyskać efekt stroboskopu lub poeksperymentować z aplikacjami, np.:

– Ambify

– Hue Disco

– Music Splyce Goshes

– BeatBulb

– HueMate

– Aurora

– CoCoPa

– Muzzley

Hue współpracuje również systemem Philips Ambilight, co zapewnia dodatkowe możliwości kreowania nastroju podczas oglądania filmu lub meczu w telewizji. Łączy się je poprzez dedykowaną aplikację wybierając, które żarówki Hue w pomieszczeniu będą współdziałały z systemem Ambilight w telewizorze, a które nie.

Aplikacje:

– SwitchON

– HueVision

– Ambilight+hue

W swoim rytmie

Obok walorów aranżacyjnych i budujących nastrój, Philips Hue pozwala wykorzystać światło w aspekcie jego wpływu na nasz rytm biologiczny. –

Podobnie bowiem, jak to naturalne, słoneczne – światło domowe silnie wpływa na nasze samopoczucie. Sterując nim możemy osiągnąć takie efekty, jak: rześką pobudkę, światło energetyzujące i ułatwiające koncentrację do pracy i nauki, światło do czytania czy też relaksującą barwę, która pozwoli wyciszyć po aktywnym dniu — mówi Paweł Morawski.

Przykładowe aplikacje:

– Onswitch

– Humanic

– Light Control for Philips Hue

– Sunn

– Sunrise and Sunset for Hue

Z kolei, kiedy system Hue powiążemy z kanałami danych poprzez usługę IFTTT, światło zaczyna pełnić inną rolę. Może – poprzez impuls świetlny lub zmianę koloru – powiadamiać o przyjściu oczekiwanej wiadomości e-mail czy sms, ale też np. o zmianie pogody. W ramach IFTTT można definiować dowolną ilość tego typu akcji.

Zdalne sterowanie

W zakresie bezpieczeństwa, system Hue – pod nieobecność domowników – włączy światła o dowolnej porze. Technologia geofencing pozwala rozświetlić dom, gdy się do niego zbliżamy, sprawiając, że wjazd na podjazd czy do domu staje się bardziej komfortowy. Światło może nas również powiadamiać, że zbliża się np. Teściowa z niespodziewaną wizytą. System Hue możemy dowolnie zaprogramować i sterować zdalnie z każdego miejsca na świecie z zasięgiem Wi-Fi.

W ofercie Philips Hue znajdziemy zarówno żarówki, jak i nowoczesne, ozdobne lampy, takie Hue Go to przenośna lampka, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Hue Beyond ma dwa oddzielne moduły świetlne, którymi możemy sterować niezależnie. Hue Iris i Hue Bloom pozwalają dowolnie aranżować przestrzeń światłem, a Hue LightStrips to światło, które można dowolnie giąć i przycinać, słowem kształtować według potrzeb.