Płytka stanowi jedno z rozwiązań otwartej platformy elektronicznej Arduino, która łączy w sobie ogólnodostępne projekty sprzętu, szeroki wybór komponentów rozszerzających pochodzących od innych producentów oraz środowisko programistyczne, w którym każdy może w prosty sposób tworzyć interaktywne projekty.
“Zapewnianie większych możliwości młodym przedsiębiorcom oraz uczniom i studentom zawsze było dla Intela priorytetem, a dzięki współpracy z Arduino możemy udostępnić moc rozwiązań Intela nowej generacji programistów” — powiedział Josh Walden, wiceprezes i dyrektor generalny grupy New Technology w Intelu. “Dzięki zaawansowanym funkcjom modułu Intel Curie wbudowanego w płytkę Arduino 101 studenci i programiści mogą teraz tworzyć naprawdę wyjątkowe, inteligentne i podłączone do sieci rozwiązania”.
Płytka z modułem Intel Curie będzie również stanowić narzędzie do tworzenia prototypów dla uczestników America’s Greatest Makers — nowego talent show transmitowanego na żywo w kanałach telewizyjnych i platformach cyfrowych sieci Turner Broadcasting w 2016 r. Jego producentem jest Mark Burnett, dyrektor generalny United Artists Media Group.
Arduino 101 dla szkół
Płytka Arduino 101 będzie włączona w program kursu z zakresu physical computingu (czyli tworzenia interaktywnych przedmiotów) pt. Creative Technologies in the Classroom (Kreatywne technologie w szkole), opracowanego i przetestowanego przez Arduino i wprowadzonego obecnie w ponad 300 szkołach. CTC to pierwszy na świecie kurs physical computingu dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Udostępnia on nauczycielom narzędzia i wsparcie potrzebne do wejścia w świat programowania, elektroniki i mechaniki. W najbliższych latach Intel będzie blisko współpracować z Arduino w zakresie wdrożenia programu CTC w szkołach i uczelniach na całym świecie. Arduino 101 będzie kształtować kolejne pokolenie informatyków, przedsiębiorców i innowatorów.
“Podczas opracowywania Arduino 101 współpracowaliśmy blisko z Intelem. Aktualnie rozszerzamy także naszą ofertę kursów, aby obejmowały również technologie łączności i zaawansowane funkcje, które są obiektem zainteresowania dzisiejszych młodych programistów” — powiedział Massimo Banzi, współzałożyciel i dyrektor generalny Arduino. “Poprzez współpracę z Intelem jesteśmy w stanie dotrzeć do początkujących programistów i uczniów na całym świecie – jest to możliwe dzięki zaawansowanemu rozwiązaniu technologicznemu, które pomoże im w realizacji ich wizji, a także dzięki kompleksowemu kursowi wprowadzającemu do physical computingu”.
Płytka Arduino 101 będzie dostępna w pierwszym kwartale 2016 r., a jej sugerowana cena detaliczna wyniesie 30 USD. Płytka będzie produkowana przez Intela i sprzedawana pod marką Arduino 101 w Stanach Zjednoczonych oraz Genuino 101 w innych krajach. Będzie dostępna u dystrybutorów oraz sprzedawców detalicznych sprzedających inne produkty Intela dla programistów i innowatorów, takich jak Amazon, Conrad Electronic, Farnell Element 14, Microcenter, Mouser, RadioShack, RS Components i SparkFun.