W drugim kwartale 2015 r. liczba państw, w których zlokalizowane były atakowane zasoby, zwiększyła do 79 (w pierwszym kwartale 2015 r. liczba ta wynosiła 76). Z kolei 72% ofiar tych ataków znajdowało się w zaledwie 10 krajach.
W rankingu dziesięciu najczęściej atakowanych krajów znalazła się Chorwacja, z kolei z zestawienia wypadła Holandia. Czołowe pozycje zachowały Chiny i Stany Zjednoczone. Korea Południowa zepchnęła Kanadę z trzeciego miejsca, co było spowodowane wzrostem aktywności botnetów, których celem był ten azjatycki kraj.
“Metody socjotechniki, pojawienie się nowych rodzajów urządzeń z dostępem do internetu, luki w zabezpieczeniu oprogramowania oraz niedocenienie znaczenia ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem – wszystko to przyczynia się do rozpowszechnienia botnetów i wzrostu liczby ataków DDoS. Zagrożone są organizacje na całym świecie. niezależnie od ich lokalizacji, rozmiaru czy rodzaju działalności. Lista firm, którym udało się uniknąć ataku DDoS w drugim kwartale 2015 r. dzięki rozwiązaniom Kaspersky Lab, obejmuje organizacje rządowe, instytucje finansowe, media, a nawet instytucje edukacyjne” – powiedział Jewgienij Wigowski, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab.
Statystyki Kaspersky Lab pokazują również znaczące wahania w zakresie liczby ataków DDoS opartych na botnetach w zależności od czasu. Na przykład duży wzrost liczby ataków przypadł na pierwszy tydzień maja, podczas gdy najmniejsza aktywność miała miejsce pod koniec czerwca. Największą liczbę ataków w jednym dniu (1 960) odnotowano 7 maja. “Najspokojniejszym” dniem był 25 czerwca – zarejestrowano wtedy 73 ataki. Najdłuższy atak DDoS w badanym kwartale trwał aż 205 godzin – 8,5 dnia.
W zakresie technologii związanej z atakami DDoS cyberprzestępcy zajmujący się rozwijaniem botnetów inwestują coraz więcej zasobów w tworzenie sieci złożonych z zainfekowanych urządzeń sieciowych, takich jak routery czy modemy DSL. Zmiany te, połączone z coraz większą popularnością słabo zabezpieczonych urządzeń z kategorii Internetu Rzeczy, mogą spowodować znaczny wzrost liczby ataków DDoS w nieodległej przyszłości.