Aplikacje za pomocą AppSky może stworzyć praktycznie każdy, ponieważ nie jest do tego potrzebna wiedza z zakresu programowania. Użytkownik ma możliwość skorzystania z kilkudziesięciu dostępnych w systemie szablonów lub wykonania aplikacji poprzez prostą reedycję kolorów grafiki, kroju czcionek, itp. Można również dobierać funkcje wedle własnego uznania i zbudować aplikację całkowicie od podstaw, układając ją niczym z klocków.
Twórcy AppSky twierdzą, że tworzenie najprostszych aplikacji w ich systemie jest na tyle łatwe, iż mogą to robić nawet dzieci. To podejście widać w dalszych planach zespołu, który chce udostępniać swoją platformę za darmo szkołom i instytucjom oświatowym. W ten sposób programiści chcą zachęcić nauczycieli do traktowania informatyki nie jako nauki kodowania, ale przedmiotu rozwijającego kreatywność i uczącego życia w świecie zdominowanym przez technologię.
Ideą systemu jest umożliwienie każdemu użytkownikowi, bez względu na poziom wiedzy technicznej, stworzenie swojej własnej aplikacji mobilnej — mówi Paweł Długosz, pomysłodawca AppSky. –
Ważniejsza jest inwencja w tworzeniu rozwiązań, niż sama umiejętności programowania. Tworząc AppSky przez 1,5 roku pracowaliśmy nad maksymalnym uproszczeniem systemu. Obeszliśmy konieczność tworzenia aplikacji w języku dedykowanym systemowi Android. Inspiracją do tego projektu było rozczarowanie oprogramowaniem napisanym w amerykańskim MIT (Massachusetts Institute of Technology). Było tak skomplikowane, że przeciętna osoba nie mogła z niego skorzystać.
Dostęp do platformy AppSky będzie płatny, ale zróżnicowany w zależności od liczby aplikacji, które użytkownicy chcą wykonać i sprzedawać. Najniższy abonament to 240 zł netto rocznie, co uprawnia do stworzenia jednej aplikacji. Szkoły i instytucje oświatowe będą mogły skorzystać z AppSky za darmo.