Naukowcy wynaleźli nowe źródło energii

Jak podkreśla profesor Jeffrey Bergthorson z uniwersytetu McGill, nowa technologia nie jest zależna od sił przyrody – słońca, wody czy wiatru – a równocześnie znacznie czystsza od tradycyjnych form pozyskiwania energii w wyniki spalania gazu, ropy czy węgla. Na dodatek może być stosowana wszędzie, w tym także w przestrzeni kosmicznej, zaś efekty spalania w prosty sposób poddają się recyklingowi.
Naukowcy wynaleźli nowe źródło energii
Ustabilizowane płomienie uzyskiwane podczas spalania (utleniania) gazu oraz różnych metali.

Ustabilizowane płomienie uzyskiwane podczas spalania (utleniania) gazu oraz różnych metali.

Metoda opracowana przez profesora Berghorstona i pięciu innych naukowców, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, polega na spalaniu pyłu metalowego (konsystencja zbliżona do mąki lub cukru-pudru) w specjalnie dostosowanych silnikach spalinowych. Jak pokazuje projekt, mogą one być stosowane zarówno do produkcji prądu w dużych elektrociepłowniach, jak i chociażby do napędzania samochodów. Dwa kilo żelaza na 100 kilometrów – kto wie, czy niedługo w ten sposób nie będziemy podawać informacji o tym, ile “pali” nasze nowe auto?

Warto podkreślić, że sam pomysł spalania metalowego pyłu nie jest niczym nowym – to technologia stosowana od wieków, a nawet tysiącleci (wystarczy wspomnieć chociażby sztuczne ognie czy paliwo stosowane w niektórych silnikach rakietowych). Nikt jednak do tej pory nie zaproponował technologii spalania metalu w tak kompleksowej formie, wraz z systemem recyklingu powstających w wyniku takiego spalania odpadów.

Obecnie trwają prace nad konstrukcją prototypów, które w praktyce mają udowodnić, że pomysł rzeczywiście ma sens. To samo dotyczy technologii recyklingu odpadów – dopiero praktyczne działania pozwolą dokładnie opracować cały proces, co – jak podkreślają naukowcy – jest niezwykle istotne w kontekście szerszego wprowadzenia tego typu pozyskiwania energii w różnych dziedzinach ludzkiego życia. Życia na Ziemi, ale także w kosmosie.

Więcej:energia