Już drugi rok z rzędu podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kilkuset wolontariuszy zostanie wyposażonych w przenośne, zbliżeniowe terminale płatnicze Banku Pekao. Dzięki temu rozwiązaniu darczyńcy w wielu miastach w Polsce będą mogli wesprzeć WOŚP, przekazując datki za pomocą transakcji zbliżeniowych kartą płatniczą lub telefonem. Wolontariusze z terminalami będą kwestować w dniu finału, 10 stycznia 2016 r., od rana do północy, w kilkunastu miastach w Polsce.
Pieniądze zbierane w trakcie zbliżającego się 24. Finału WOŚP, podobnie jak w ubiegłych latach, zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla oddziałów pediatrii i dla oddziałów geriatrycznych w szpitalach w całej Polsce. Co roku wartość datków zgromadzonych w ramach działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy liczona jest w dziesiątkach milionów złotych. Fundacja, podążając za trendami w płatnościach i wprowadzając nowe metody przekazywania funduszy na szczytne cele, chce ułatwiać Polakom dobroczynność. Jak pokazuje raport NBP, coraz mniej Polaków nosi ze sobą gotówkę, chętniej i częściej dokonując płatności kartami płatniczymi – dla przykładu w drugim kwartale 2015 r. w Polsce przeprowadzono 841 mln transakcji bezgotówkowych. Z tego powodu już drugi rok z rzędu, podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 300 wolontariuszy zostanie wyposażonych w “elektroniczne skarbonki”, czyli zbliżeniowe terminale płatnicze, które doskonale znamy ze sklepów czy punktów usługowych. Dzięki temu Polacy będą mogli szybko i bezpiecznie przekazać pieniądze na konto Fundacji, zbliżając kartę lub smartfon do czytnika. Jeśli kwota, którą będą chcieli podarować, przekroczy 50 złotych, zatwierdzą transakcję kodem PIN. Terminale będą również umożliwiały przyjmowanie wpłat w tradycyjny sposób, czyli poprzez włożenie karty do czytnika.
“Kiedyś rewolucją dla Wielkiej Orkiestry było wyposażenie wszystkich wolontariuszy Finału w jednakowe, tekturowe skarbonki do zbierania pieniędzy. Dziś nie wyobrażamy sobie, by wolontariusz nie miał tradycyjnej puszki kwestarskiej, choć coraz częściej okazuje się, że brak gotówki przy sobie może uniemożliwić nam przekazanie datku wolontariuszowi. Czas już zatem chyba myśleć o kolejnej rewolucji – wprowadzeniu skarbonek przyjmujących darowizny kartą. Taka akcja zapoczątkowana rok temu przyniosła skutek, który przerósł nasze oczekiwania. Dlatego bardzo się cieszymy, że ten pomysł zostanie zrealizowany z jeszcze większym rozmachem w czasie 24. Finału” – powiedział Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji WOŚP.
Jednym z Partnerów projektu jest firma MasterCard, która od 4 lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. “Cieszymy się, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w tym nadzwyczajnym przedsięwzięciu. Jesteśmy przekonani, że dzięki udostępnieniu wolontariuszom terminali do płatności zbliżeniowych, Fundacja WOŚP i jej podopieczni odczują jeszcze więcej korzyści. Tym bardziej, że płatności bezgotówkowe cieszą się wśród Polaków rosnącą popularnością, a obecnie już połowa transakcji kartami MasterCard w Polsce to płatności zbliżeniowe” – powiedział Bartosz Ciołkowski, Dyrektor Generalny polskiego oddziału MasterCard Europe.
Wolontariuszy, którzy będą wyposażeni w terminale, będzie można spotkać w kilkunastu polskich miastach, m.in. takich jak: Grudziądz, Jelenia Góra, Łódź, Malbork, Opole, Poznań, Toruń, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Będą oni wyraźnie oznaczeni: każdy z nich, obok tradycyjnego identyfikatora wolontariusza 24. Finału oraz arkusza z czerwonymi serduszkami dla darczyńców, będzie nosić specjalną koszulkę informującą, że dana osoba przyjmuje datki przekazywane kartami płatniczymi. W trosce o bezpieczeństwo transakcji każdy terminal będzie oznaczony naklejką z hologramem WOŚP. Logo Orkiestry będzie także wyświetlane na ekranie urządzenia w trakcie transakcji.