Firmy budowalne zaczną zajmować się również budową infrastruktury sieciowej. Internet może nam służyć nawet do poprawy powietrza którym oddychamy przebywając w domu. Obecnie, pięćdziesiąt cztery procent użytkowników smartfonów jest zainteresowanych posiadaniem czujników optymalizujących jakość powietrza w domu.
Według konsumentów biorących udział w badaniu Ericsson 10 Hot Consumer Trends 2016 przeprowadzonego przez Ericsson ConsumerLab, czujniki rozszerzające zakres działania Internetu Rzeczy mogą być w przyszłości umieszczone bezpośrednio w cegłach z których budowane są domy mieszkalne.
Według sześćdziesięciu sześciu procent respondentów, w ciągu najbliższych pięciu lat, Internet będzie powszechnie wykorzystywany do sterowania wentylacją i oknami w domu. W przyszłości czujniki w inteligentnych budynkach będą potrafiły odzwierciedlać warunki panujące poza domem. Sześćdziesiąt cztery procent użytkowników smartfonów wierzy, że do roku 2021 budynki będą w stanie odwzorować we wnętrzu nasłonecznienie występujące na zewnątrz domu. Każda cegła wyposażona w czujniki będzie mogła przekazywać informacje dotyczące otoczenia zewnętrznego i adaptować je wewnątrz budynku.
Wszystko to powoduje, że Internet stanie się nieodłączną częścią domu, tak jak instalacja wodno-kanalizacyjna czy instalacja elektryczna. Czeka nas opracowanie nowej definicji inteligentnych budynków.
Wnioski zawarte w raporcie “10 Hot Consumer Trends for 2016” pochodzą z ConsumerLab, globalnego program badawczego firmy Ericsson. Dotyczą szerokiego zakresu opinii konsumentów. Najszerzej reprezentowany, pierwszy z trendów odzwierciedla zdanie 1,1 miliarda ludzi z 24 krajów. Ostatni z trendów na liście jest reprezentatywny dla 46 milionów użytkowników smartfonów, mieszkających w 10 dużych miastach.