Lot do gwiazd
Dodatki i aktualizacje
Kontrola lotu
Sterowanie wirtualnym lotem w Celestii okazuje się dość proste: prędkość zwiększamy klawiszem [A], zmniejszamy [Z]. Oczywiście możliwości sterowania w przestrzeni, a także manipulacji czasem są w tym programie znacznie większe. Początkującym przyda się ściągawka: okno dialogowe z rozpiską wszystkich poleceń sterujących dla myszki, klawiatury, a także joysticka, jeżeli takowym akcesorium dysponujemy. Do tej wiedzy dotrzemy, wybierając z okna programu pozycję »Controls« z menu »Help«. Połączenie walorów edukacyjnych (informacje o gwiazdach, planetach, satelitach i innego typu obiektach kosmicznych) z możliwością wirtualnej eksploracji przestrzeni kosmicznej to największy atut Celestii.
Oczywiście Celestia to niejedyny projekt umożliwiający posiadaczowi komputera “spojrzenie” w niebo w nieszablonowy sposób. Kolejnym przykładem niezwykle interesującej aplikacji jest Universe Sandbox. Tym razem mamy do czynienia z produktem komercyjnym, który zdecydowanie wart jest swojej ceny. Ten dostępny na platformie Steam program to swoisty astronomiczny symulator grawitacji. Doskonałe narzędzie dla każdego, kto lubi często zadawać pytania typu “co by było, gdyby…?”. Za pomocą Universe Sandbox z łatwością zobaczymy, co się stanie, gdy np. w miejscu Ziemi ulokujemy… czarną dziurę albo gdy zwiększymy pięciokrotnie masę Słońca. Zamiana miejscami Saturna i Jowisza? Żaden problem. Eksplodowanie Księżyca? Jedno kliknięcie. Zastąpienie Słońca czerwonym olbrzymem i konsekwencje takiej sytuacji? A może już dziś symulacja zapowiadanego przez naukowców i mającego nastąpić w ciągu kilku miliardów lat zderzenia Drogi Mlecznej z galaktyką Andromedy? Kilka ruchów myszką i możemy podziwiać istne pandemonium, symfonię grawitacyjnego chaosu i zniszczenia.
Universe Sandbox nie bez przyczyny przez wielu użytkowników nazywany jest najlepszą kosmiczną grą edukacyjną. Program potrafi naprawdę wciągnąć, dostarcza rozrywki, a także stanowi niezwykle ciekawe wizualnie narzędzie edukacyjne, pomagające adeptom fizyki i astronomii zrozumieć, czym jest grawitacja i jak oddziaływanie grawitacyjne wpływa na ruch i zachowanie różnych obiektów w przestrzeni kosmicznej. Ciekawym eksperymentem jest wysłanie impulsów świetlnych, co doskonale pokazuje, jak szybko (a właściwie w skali kosmicznej: jak powoli) rozchodzi się światło w przestrzeni kosmicznej.
Gotowe symulacje
Zaletą Universe Sandbox jest duży zbiór predefiniowanych symulacji pokazujących określone zdarzenia, np. prawdopodobny tor lotu należącej do grupy Atena planetoidy Apophis, która przeleci blisko Ziemi w 2029 roku, a 13 kwietnia 2036 roku ma zbliżyć się do Błękitnej Planety na odległość zaledwie około 38 tys. kilometrów (dla porównania: Księżyc znajduje się ok. 10 razy dalej). W zestawie symulacji, którymi możemy oczywiście dowolnie manipulować, znajdują się zarówno bliskie, jak i dalekie fragmenty znanego nam Wszechświata. Universe Sandbox pozwala również podziwiać – podobnie jak wzbogacona dodatkami Celestia – zupełnie wymyślone światy, np. Gwiazdę Śmierci orbitującą wokół księżyca Endor.
Własny układ słoneczny
Atutem Universe Sandbox okazuje się możliwość nie tylko odtworzenia fizycznych oddziaływań pomiędzy gwiazdami czy planetami, ale również kreacji całych układów planetarnych, zarówno pojedynczych – takich jak najlepiej nam znany Układ Słoneczny – jak i wielokrotnych, jak choćby najbliższy naszej dziennej gwieździe układ potrójny alfa Centauri. Możemy modyfikować praktycznie każdy parametr ciała niebieskiego w istniejącym bądź tworzonym od podstaw układzie: masę, rozmiary, gęstość, temperaturę, prędkość itd. Zresztą możemy tworzyć nie tylko układy planetarne, ale praktycznie dowolne obiekty w wirtualnej przestrzeni kosmicznej, dodawać księżyce istniejącym planetom i obserwować, w jakim stopniu zaburza to grawitacyjną równowagę układu. Możliwości, jakie daje program, są naprawdę ogromne i w zasadzie ograniczeniem jest tu wyobraźnia użytkownika