Zortrax M300 bazuje na sprawdzonej i wielokrotnie nagradzanej konstrukcji modelu M200, ale oferuje znacznie większy obszar roboczy i nowe możliwości prototypowania. W przypadku Zortrax M200 duże modele trzeba było dzielić na części i drukować osobno, a następnie łączyć w całość – obszar roboczy tego modelu wynosi bowiem 200x200x180 mm. Nowe urządzenie cechuje się jednym z największych obszarów drukowania swojej klasie –
300x300x300 mm
. Umożliwia to na przykład wydrukowanie w jednym kawałku kasku motocyklowego.
Zortrax M300 jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby naszych klientów. Dostawaliśmy wiele sygnałów, że potrzebują oni urządzenia równie niezawodnego i precyzyjnego jak Model M200, ale zapewniającego przy tym możliwość drukowania dużych, profesjonalnych prototypów w jednej części — mówi Rafał Tomasiak, CEO Zortrax oraz twórca urządzenia.
M300 to kolejny krok w stronę uproszczenia procesu drukowania dla końcowego odbiorcy. Brak konieczności łączenia mniejszych części prototypów sprawia, że proces wykończenia wydruku staje się mniej angażujący i czasochłonny — dodał Tomasiak.
Sprawdzona konstrukcja
Nowe urządzenie Zortrax bazuje na tej samej konstrukcji co mniejszy model M200, wprowadza jednak kilka usprawnień. Jednym z nich są nowe szpule z materiałami do druku, które są większe niż w przypadku materiałów dla M200 oraz zapewniają podgląd zużycia materiału do druku, co umożliwia łatwiejsze planowanie kolejnych wydruków. Model M300 jest dostarczany w zestawie z osłonami komory drukującej. Takie zabezpieczenie chroni wydruk przed czynnikami zewnętrznymi a także pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz urządzenia, co zapobiega odkształceniom.
Urządzenie drukuje w technologii LPD (layer plastic deposition) polegającej na nakładaniu warstwa po warstwie rozpuszczonego w wysokiej temperaturze materiału do druku. Zortrax M300 pracuje w rozdzielczości od 90 do 300 mikronów z pojedynczego ekstrudera. Obszar roboczy urządzenia to 300x300x300 mm, zaś wymiary zewnętrzne wynoszą 490x490x560 mm. Łączność z drukarką 3D odbywa się za pomocą karty SD. Dla Zortrax M300 dostępne będą 4 rodzaje materiałów do druku:
- Z-ULTRAT – wszechstronny materiał pozwalający na przygotowywanie prototypów, o cechach podobnych jak modele z wtryskarek przemysłowych;
- Z-HIPS – materiał powstały z myślą o druku dużych modeli o regularnej strukturze. Matowe wykończenie nadaje modelom gładką, jednorodną powierzchnię;
- Z-GLASS – częściowo przepuszczający światło materiał powstały z myślą o prototypach, które docelowo produkowane będą z przezroczystego plastiku lub szkła;
- Z-PETG – materiał odporny na działanie soli, kwasów i zasad pozwala na drukowanie prototypów mechanizmów ruchomych narażonych na kontakt z chemikaliami. Odznacza się również dużą, fizyczną odpornością.
Bogata oferta
Zortrax M300 klienci będą otrzymywać w zestawie pozwalającym na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z drukarką zaraz po wyjęciu jej z pudełka. Urządzenie sprzedawane będzie wraz ze szpulą materiału Z-ULTRAT oraz kluczem do oprogramowania Z-Suite. Ponadto w pudełku znajdzie się zestaw startowy zawierający akcesoria potrzebne do manualnego wykończenia wydrukowanych modeli (np. usunięcia materiału podporowego) oraz m.in. okulary i rękawice ochronne. Ponadto drukarka 3D Zortrax M300 dostarczana będzie wraz z osłonami komory drukowania. Zapewniają one stabilną temperaturę w komorze, a przez to pozytywnie wpływają na precyzję wymiarową i powtarzalność wydruków.