Ludzie bez wątpienia zniewoleni, pogrążeni w marazmie, niereagujący na bodźce. Inside zabiera nas w bardzo gorzką podróż przez alternatywny, antyutopijny świat, w którym najwyraźniej coś w pewnym momencie poszło nie tak. Nie znamy kresu swojej drogi, ale ciekawość wciąż pcha nas dalej. Jakie okropności zobaczymy dalej? Czy znajdziemy tu kogokolwiek bliskiego? Jak długo będziemy musieli się jeszcze ukrywać? Dlaczego inni ludzie z widocznym zadowoleniem potrafią przyglądać się cierpieniu swoich pobratymców? Zaskakujący na każdym kroku scenariusz to kolejna zaleta gry. Jej epilog zaś jest tak fenomenalny, że zbrodnią byłoby cokolwiek o nim wspominać.
Pod względem mechaniki także jest lepiej niż w przypadku Limbo. Zrezygnowano niemal zupełnie z zagadek wymagających od gracza nie lada zręczności, przez co śmierć rzadko kiedy zagląda z ekranu. Skupiono się na eksploracji i oryginalnych łamigłówkach, których rozwiązanie przynosi satysfakcję. Poziom trudności jest niski, ale dzięki temu gra staje się przystępniejsza i ma szansę trafić także w gusta niedzielnych graczy. Nie brakuje tu sekwencji ze skradaniem się, uciekaniem, pływaniem pod wodą.
Parę słów należy się także oprawie audio. Ta składa się wyłącznie z odgłosów otoczenia. Nie ma tu muzyki, nawet żadnego delikatnego ambientu. Są za to bardzo sugestywne dźwięki przyrody, bębniącego deszczu, głuchej głębi podwodnej toni, bzyczących maszyn i przerażającego do szpiku kości odgłosu goniących, warczących psów. Inside skłania ku założeniu słuchawek i potrafi niesamowicie przenieść gracza do tej szarej, nieprzystępnej krainy. Wielki, wielki szacunek.
Inside przebił swojego poprzednika pod każdym względem. Pozostawił mnie z ogromem emocji i jednocześnie wewnętrznym spokojem. Zachwycił swoją innością, wielokrotnie zaskoczył i skłonił do refleksji. To piękne w swoim minimalizmie i przekazie opowiadanie o dążeniu do wolności, które bez wątpienia każdy gracz powinien poznać.
Ocena: 95/100
Plusy:
+ Klimat
+ Zaskakujący scenariusz
+ Oprawa audio-wizualna
+ Prosta mechanika i oryginalne zagadki
Minusy:
– Wysoka cena (20 Euro za 3,5h gry)
Tytuł:
Inside
Producent:
PlayDead Studio
Wydawca:
PlayDead Studio
Platforma:
PC, Xbox One
Data premiery:
7 lipca 2016
Język:
polski (w menu; gra pozbawiona jest tekstu)
Cena:
około 88 zł