Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union, w skrócie ITU) to aktualnie jedna z wyspecjalizowanych komórek ONZ, badająca dostępność i standaryzację rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego. A także jedna z najstarszych – dość powiedzieć, że została założona w roku 1865, wtedy nosząc nazwę Międzynarodowego Związku… Telegraficznego.
Najnowszy raport ITU zajmuje się jednak nie telegrafem, ale dostępem do sieci internetowej. Według przedstawionych przez nią danych nadal 3,9 miliarda ludzi na świecie pozbawionych jest takiej możliwości. Dla porównania: około 1 miliard osób ma dostęp do internetu w krajach rozwiniętych, zaś 2,5 miliarda w krajach rozwijających się.
W ujęciu procentowym wygląda to trochę inaczej. Stopień dostępności (penetracji) dostępu do internetu w społeczeństwach krajów rozwiniętych wynosi 81 procent, w krajach rozwijających się – 40 procent, zaś w krajach słabo rozwiniętych – zaledwie 15 procent. Dlatego zapewnienie tego typu społeczeństwom dostępu do globalnej sieci internetowej to nie tylko ważne zadanie na najbliższe lata, ale także szansa na dokonanie się ogromnego skoku w rozwoju cywilizacyjnego i ekonomicznego.
Zdjęcie mężczyzny korzystającego z notebooka pochodzi z serwisu Shutterstock.