Cztery lata temu AMD rozpoczęło coś, co rzadko się zdarza w branży półprzewodników – zespół inżynierów rozpoczął od podstaw, z “czystą kartą” projektowanie nowego, wydajnego procesora x86. Od tamtej pory setki inżynierów AMD z całego świata poświęciło miliony godzin tej precyzyjnej i skomplikowanej pracy. To właśnie dzięki ich pracy zespołowej, uporowi i wizji możemy się spodziewać, że Zen zapewni niezwykły postęp generacyjny w historii firmy.
Począwszy od dostępnych z początkiem przyszłego roku procesorów dla komputerów stacjonarnych firma AMD wprowadzi na rynek całą gamę produktów bazujących na architekturze Zen. I będą to produkty kierowane do serwerów, infrastruktury sieciowej, centrów danych, ale także dla komputerów stacjonarnych, notebooków… i nie tylko.
Przy projektowaniu tej specjalnej architektury (szczegóły w załączonej prezentacji) AMD skoncentrowało się na trzech obszarach:
- Wydajności przetwarzania z całkowicie nowym przewidywaniem odgałęzień (branch prediction), wprowadzeniem nowej pamięci podręcznej dla mikrooperacji (micro-op cache) oraz znacznie szerszym oknem dla instrukcji;
- Przepustowości, aby ta wysoka wydajność miała odpowiednią ilość danych oraz instrukcji do przetworzenia. Tutaj kompletnej przebudowie uległa hierarchia pamięci podręcznej. Tej poziomu trzeciego (L3) może być nawet 8 MB;
- Energooszczędności, aby wzrost wydajności i przepustowości nie spowodował wzrostu poboru energii. Wykorzystany został proces 14 nm FinFET, a także szereg technik na poziomie architektury odpowiedzialnych za oszczędzanie energii.
Podczas demonstracji AMD wykazał, że procesor Zen “Summit Ridge” przetwarza wydajniej dane w wielowątkowym teście Blender od taktowanego z identyczną częstotliwością procesora Intel “Broadwell-E”.
Zen posiada rdzenie zaprojektowane do pracy w trybie SMT (Simultaneous Multithreading i nowy system pamięci podręcznej o wyższej przepustowości i niższych opóźnieniach w dostępie. Jego wskazywane przez AMD zalety to 40-procentowy wzrost liczby przetwarzanych instrukcji w jednym cyklu zegara w porównaniu z rdzeniami poprzedniej generacji.
“Zen” dla komputerów stacjonarnych to rodzina “Summit Ridge”)8-rdzeniowe, 16-wątkowe modele dla platformy AM4). “Zen” dla serwerów to rodzina “Naples”. Kluczowi partnerzy otrzymali ich próbki już w drugim kwartale 2016 roku, a dwu-procesorowe platformy serwerowe są obecnie testowane zarówno przez AMD, jak i przez jego klientów.