1. Mit: żeby zostać programistą, trzeba mieć talent do matematyki
2. Mit: żeby zostać programistą, trzeba studiować informatykę
Nieprawda.
Studia informatyczne są przydatne, jeżeli chce się zdobyć szeroką wiedzę na temat różnych aspektów informatyki. Program studiów często łączy różne dziedziny wiedzy – jest matematyka, trochę o sieciach i sprzęcie, trochę o tworzeniu grafiki komputerowej, trochę o systemach operacyjnych i tworzeniu oprogramowania. W wielu wypadkach wszechstronność edukacji akademickiej niejako wymusza na adeptach informatyki dokształcanie się na własną rękę w konkretnym języku programowania, również za pośrednictwem dodatkowych kursów i szkoleń.
3. Mit: Podstaw programowania można nauczyć się w sześć tygodni
4. Mit: Pracodawca zwraca uwagę na wykształcenie
Częściowo prawda.
W niektórych zawodach dyplom ukończenia wyższych studiów informatycznych nie jest najważniejszym wyznacznikiem “przydatności” kandydata. Bywa atutem, ale nie kluczowym. Rekruterzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na doświadczenie w zawodzie oraz zrealizowane projekty i stopień znajomości technologii, będące rzeczywistym potwierdzeniem umiejętności kandydata.
5. Mit: programowanie jest zawodem dla introwertyków
Nieprawda
. W zawodzie programisty miękkie umiejętności – jak kompetencje komunikacyjne czy współpraca w grupie – mają również duże znaczenie. Programowanie bardzo często polega na współdziałaniu w obrębie kilku- lub kilkunastoosobowego zespołu programistycznego. Introwertycy zdarzają się we wszystkich zawodach, ale zazwyczaj ekstrawertycy osiągają – dzięki sprawnej komunikacji i współpracy – lepsze efekty. Rekruter w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi zarówno poziom znajomości technologii, jak i umiejętności dzielenia się wiedzą i pracy w grupie.
6. Mit: programowanie to typowo męskie zajęcie
Nieprawda
– chociaż statystyki sugerują co innego. Mimo, że kobiety programistki osiągają analogiczne rezultaty do swoich męskich kolegów – wciąż jest ich mniej. Z danych serwisu StackOverflow.com, skupiającego społeczność programistów z całego świata, wynika, że 92,8 proc. zarejestrowanych użytkowników portalu to mężczyźni. Jedna kobieta programistka przypada więc na 11 mężczyzn. Niedobór wykwalifikowanych specjalistów w tym sektorze jest jednak tak duży – tylko w Polsce szacuje się, że jest to około 50 tys. osób – że rynek prędzej czy później upomni się o więcej kobiet-programistek.
7. Programiści dobrze zarabiają Prawda. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana pensji na stanowisku programisty JavaScript / developera front-end wynosi 5200 zł brutto. Statystyczny programista webowy do ręki dostaje więc przeciętnie ponad 3 600 zł. Wraz z wydłużaniem się stażu w branży i rosnącym portfolio zrealizowanych projektów poprawia się honorarium i benefity, którymi kuszą pracodawcy.
8. Mit: każdy powinien uczyć się programowania
Prawda
. Dzięki łatwemu dostępowi do kursów i materiałów dydaktycznych każdy może spróbować sił w programowaniu. To nie znaczy, że każdy powinien być programistą. Nauka kodowania pozwala rozwijać inne umiejętności, np. logiczne myślenie i ułatwić komunikację z działem IT. Dość wspomnieć, że niedawno prezes General Electric zlecił powszechne szkolenia z podstaw programowania dla wszystkich nowych pracowników firmy – właśnie po to, by wszyscy, również pracownicy administracji i finansów – rozumieli, jak rozwija się nowoczesna gospodarka.